Komut Satırından DNS Kaydı Oluşturma ve Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere DNS sunucusu üzerinde bulunan Host A kaydını komut satırı üzerinden nasıl oluşturulacağı ve nasıl silineceğini anlatacağım. Lafı fazla uzatmadan direkt olarak örneklerimiz ile ilerleyelim.

Diyelim ki; thesistemci.com A kaydının ip adresini 192.168.1.2 yerine 172.16.0.2 olarak güncellemek istiyoruz. Aslında bu işlemi DNS arayüzü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Fakat gerekli durumlarda toplu işlemler gerekebilir. Ya da kendinize kolaylık sağlamak isterseniz bu işlemi komut satırı üzerinden de gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Öncelikle DNS sunucu rolü olan bir sunucu üzerinde başlat> cmd> enter uyguluyoruz. Komut satırı üzerinden güncelleme yapılamıyor. Yalnızca DNS kaydı oluşturulabilir ya da silinebilir. Biz yukarıda belirttiğimiz işlemi uygulayabilmek için öncelikle thesistemci.com 192.168.1.2 olan host kaydını sileceğiz. Ardından yeni bir Host A kaydı oluşturarak thesistemci.com 172.16.0.2 ip adresini vereceğiz.

Baştan söylemek gerekirse; kullanacak olduğumuz komutu DNS rolü kurulu olan tüm sunucularınız üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Söylenen işlemleri uygulamak için kullanacağımız komut dnscmd olacaktır.

Komut Satırından DNS Kaydı Oluşturma

DNS rolü kurulu olan bir sunucu üzerinde Host A kaydı oluşturmak için aşağıdaki komutu kullanmanız gerekmektedir.

dnscmd <DNS Sunucu adı> /Recordadd <ZoneAdı> <HostA Adı> <Kayıt Tipi> <ip adresi>

Burada alanlarınızı kendi ortamınıza göre doldurabilirsiniz. Eğer benim yukarıda bahsettiğim Host A kaydını oluşturmak istersek aşağıdaki komut ile işlemi tamamlayabilirim.

Dnscmd localhost /Recoradd thesistemci.com www A 192.168.0.2

Yeni DNS A kaydımızı oluşturmuş olduk. Dilerseniz, silme işleminin nasıl olduğunu da anlatalım.

Komut Satırından DNS Kaydı Silme

Host A kaydı silmek için öncelikle DNS rolü kurulu olan bir sunucu üzerinde cmd yani komut satırını sağ click run as administrator ile açmamız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki komutu kullanmalısınız.

dnscmd <DNS Sunucu adı> /Recorddelete <ZoneAdı> <HostA Adı> <Kayıt Tipi> /f

Bu komutu hemen kendimize göre uyarlayalım. DNS sunucum üzerinden thesistemci.com 192.168.0.2 ip adresine sahip olan Host A kaydını silmek istiyorum. Bunun için komutu aşağıdaki gibi yazmam yeterli olacak ve kayıt silinecektir.

Dnscmd localhost /Recorddelete thesistemci.com www A /f

Yukarıdaki komutun sonunda bulunan /f parametresi, herhangi bir onay sorulmadan force ederek direkt olarak silinmesini sağlamaktadır.

Bu yazımda, DNS sunucusu üzerinde bulunan Host A kaydını komut satırı üzerinden nasıl oluşturulacağı ve nasıl silineceğini anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir