IIS Application Pool Durması ve Internal 500 Hatası Nasıl Giderilir?

IIS Application Pool Durması ve Internal 500 Hatası Nasıl Giderilir? Hepinizin bildiği gibi IIS (Internet Information Services) web sitelerinizi üzerinde barındırabileceğiniz ve yayın yapabileceğiniz bir hizmettir. IIS üzerinde bazı işlemleri yaptıktan sonra can sıkıcı bir intrernal 500 hatası almanız mümkün olabilir. Bu yazımızda hatayı çözmek adına yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Aslında IIS (Internet Information Services) üzerinde Rapid – Fail Protection adında bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı normal kurulum yapıldığında default ayarında kalmış olur. Default ayarı ise 5 hata logu ile karşılaşarak, 5 dakika boyunca cevap veremezse Http seviyesinde ekrana Service Unavailable hatasını getirmektedir. Bunun sonrasında da Application Pool servisini de durdurmuş olacaktır. Siz de bazı nedenlerden ötürü Application Pool servisinin durmasını istemiyor olabilirsiniz. Bunun yanında internal 500 hatasını ekrana basmayı istemiyor olabilirsiniz. Çünkü bazı uygulamalar, uzun sürede yanıt veriyor olabilir.

Bunu yapmak için IIS tarafında çok basit bir ayarı kapatmanız gerekiyor. Yapmanız gereken IIS üzerinde ayarlar kısmından Rapid – Fail Protection ayarını disable etmelisiniz. Bu ayar sayesinde hem uygulamanız hata ekranına düşmeyecek. 5 dakika timeout süresi olsa dahi açılacaktır.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir