Hyper-V Üzerinde Storage Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hyper-V bildiğiniz gibi Micrsoft’un sanallaştırma platformudur. Ve oldukça yaygındır. Peki Hyper-V Üzerinde Storage Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? Bugünkü yazımızda sizlere Hyper-V failover cluster üzerinde storage volume üzerinde bulunan sanal sunucularınızı başka storage volumeler üzerine nasıl taşırız, onu anlatacağız. Storage volume ile taşıma işlemini, hostlarımızın offline duruma çekilmesi gerektiği zaman ya da çok kritik bir hata ile karşılaşıldığında, kesinti almadan erişebilirliği korumak adına yapmaktayız.

Yapacağınız işlemi örnekler ile açıklayacağız. Diyelim ki, VolumeTest adında bir shared diskimiz var. Ve bu volume üzerindeki sanal sunucularımı VolumeTest2 shared diskinin üzerine taşımak istiyoruz. Sunucunuzu aşağıdaki path içerisinde görüyorsunuz.

Storage Taşıma İşlemi

C:\ClusterStorage\VolumeTest\Hyper-V

Siz sanal sunucunuzu farklı bir disk üzeerine taşımak istediğiniz için taşıyacağınız disk üzerinde aynı isimde bir klasör yaratmalısınız. Yani aşağıdaki şekilde;

C:\ClusterStorage\VolumeTest2\Hyper-V

Diskler üzerindeki klasörler yaratıldı. Şimdi gelelim diğer kısma. Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz. Taşımak istediğiniz sanal sunucu üzerine sağ click Move > Virtual Machine Storage diyorsunuz.

Karşınıza bir ekran açılacak. Bu ekranın üst kısmında sanal makinenizin aktif olarak çalıştığı kısım belirecektir. Yani mevcut halde çalışan storage pathini gösterecektir. Cluster storage denilen ise cluster yapınızda bulunmakta olan storage alanlarını sizlere göstermektedir.

Şimdi de makinenizin yeni yolunu göstererek taşıma işlemine başlayabiliriz. Hatırlarsanız az önce sanal sunucumuzu taşımak istediğimiz disk üzerinde C:\ClusterStorage\VolumeTest2\Hyper-V yolu içerisinde makinemizin isminde bir klasör yaratmıştık. Bu oluşturmuş olduğumuz klasörü Cluster Storage kısmından seçmeliyiz. Yukarıdaki tüm dosyaları da sürükle bırak yöntemi ile aşağı kısma taşıyoruz.

Sanal sunucunuzun kaynak ve hedef yollarını bu alanda kolaylıkla görebilirsiniz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra start diyerek taşıma işlemini başlatmalısınız. Taşıma işlemi başladı ve tamamlandı. Taşımak istediğiniz sanal sunucunuzu artık yeni storage volume içerisinde görebilirsiniz.

Önemli Not: Son olarak taşımış olduğunuz sunucunuzun eski dosyaları taşımış olduğunuz yerde içi boş bir şekilde kalmış olacaktır. Tüm dosyalarınızın taşınmış olduğundan emin olduktan sonra tüm eski klasörleri silebilirsiniz.

Bu yazımda Hyper-V Üzerinde Storage Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? İşlemini anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir