HPE Oneview Global Dashboard Kullanımı

Merhaba, bu yazımda HPE Oneview Global Dashboard Kullanımı konusundan bahsedeceğim. Global Dashboard Oneview üzerinde yönettiğiniz tüm sunucuları izlemenizi, yönetmenizi ve raporlarını çıkarabilmenizi sağlar. Aslında mevcuttaki tüm Oneview ortamınızı tek bir yerden merkezi olarak yönetmenizi sağlamaktadır. Oneview Global Dashboard kurulumunu daha önceki yazılarımda anlatmıştım. Aşağıdaki link üzerinden yazıya ulaşabilirsiniz.

Oneview Global Dashboard Kurulumu

Şimdi ise uygulamanın kullanımından bahsedeceğim. Sol tarafta karşınıza gelen menüler üzerinden başlayalım.

Global Dashboard Kullanımı

Dashboard menüsü üzerinde ortamınıza eklemiş olduğunuz Oneview ortamlarını tek bir ekranda görüntüleyebilirsiniz. Kritik uyarıları, server profile ve templates işlemlerini tümünü görüntüleyebilirsiniz. Üzerine tıkladığınızda da kaç adet ne var görüntüleyebilirsiniz.

Appliances kısmında mevcut kullanmakta olduğunuz Synergy 1200 Frame, Oneview ortamlarını ekleyebilirsiniz. Bu ortamları ekledikten sonra Dashboard sekmesinde görünmeye başlayacaktır. IP adresinin deny almadan tüm sunucu adreslerine erişmesi gerekmektedir. Ekleme işlemi için gerekli olan Oneview Global Dashboard sunucunuzda sağ üstteki üç çizgiye tıklanarak add denilerek ilgili alanlar doldurulur.

Servers sekmesinde görüldüğü gibi Enclosures, Server Hardware, Server Profile, Server Profile Templates kısımları mevcuttur. Eklemiş olduğunuz tüm Oneview ortamlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Networking kısmında Interconnects kısmı mevcuttur. Burada tüm Oneview ortamında bulunan Firmware version ve virtual connect bağlantılarını görüntüleyebilirsiniz.

Converged systems kısmında öyle bir Appliance eklediyseniz onların durumlarını da görüntüleyebilirsiniz. Benim ortamımda böyle bir sistem bulunmuyor. Resource alerts kısmında cihazlardan gelen arızaları görüntüleyebilirsiniz.

Reports kısmında mevcut olan çok kullanışlı raporlar bulunmaktadır. Buradan bunlarla ilgili çıktıları alabilirsiniz. CSV olarak çıkartıp excel dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Son olarak settings menüsü altında network settings içerisinde Global Dashboard sunucu ismi, network ip adres ayarlarını girebilirsiniz.

Sertifikalarını Active Directory sunucunuz ile bağlayarak Oneview ortamınızdaki sunucuya direk geçiş yapabilirsiniz. Directories kısmında LDAP için ilgili domain dizininizi yazabilirsiniz. Users and directory groups içerisinde eklediğiniz user ya da gruplar Global Dashboard ortamına giriş sağlayabilirler. Bu kullanıcı ya da grupları read only olarak yani sadece görüntülemeleri için bile ekleyebilirsiniz.

Sağ tarafta bulunan Actions kısmında Global Dashboard uygulamasının backup işlemini yapabilir, restore edebilir, yeni bir versiyona upgrade edebilirsiniz. Buraya relay yapan bir mail adresi config ederek raporlarınızın sizlere mail olarak gelmesini sağlayabilirsiniz. Support dump alabilirsiniz. Ve Oneview Global Dashboard sunucunuzu restart edebilirsiniz.

Bu yazımda HPE Oneview Global Dashboard Kullanımı konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir