HPE Global Dashboard Kullanımı

Merhaba, bu yazımda sizlere HPE Global Dashboard Kullanımı hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle ortamınızda birden fazla HPE donanımı kullanıyorsanız mutlaka ürünü kullanmanızı tavsiye ederim.

HPE Global Dashboard, HPE OneView ve HPE iLO Amplifier Pack gibi HPE yönetim araçlarını kullanarak birden fazla veri merkezindeki sunucu, depolama ve ağ kaynaklarını tek bir konsoldan izlemenize ve yönetmenize olanak tanıyan bir yazılımdır. HPE Global Dashboard ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

 • Tüm veri merkezlerinizdeki kaynakların durumunu, performansını ve kapasitesini görüntüleyin.
 • Kaynaklara ilişkin uyarıları ve olayları takip edin ve çözüm önerilerine erişin.
 • Kaynaklara etiketler atayarak gruplandırın ve filtreleyin.
 • Kaynaklara uzaktan bağlanarak daha ayrıntılı yönetim işlemleri gerçekleştirin.
 • Özelleştirilebilir raporlar oluşturun ve paylaşın.

Uygulama ile yukarıdaki işlemlerin tümünü kolaylıkla yapabilirsiniz. Yazının başında söylediğim gibi; HPE ürünleri ağırlıklı olarak kullanıyorsanız, yönetiminizi oldukça kolaylaştıracaktır. HPE Global Dashboard‘ı kullanmak için öncelikle HPE OneView veya HPE iLO Amplifier Pack gibi yönetim araçlarınızı yapılandırmanız ve kaynaklarınızı eklemeniz gerekir. Daha sonra HPE Global Dashboard yazılımını indirip kurabilir ve yönetim araçlarınızı HPE Global Dashboard’a ekleyebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra HPE Global Dashboard web arayüzüne giriş yaparak kaynaklarınızı izlemeye ve yönetmeye başlayabilirsiniz.

HPE Global Dashboard’ı Nasıl Kullanırız?

HPE Global Dashboard‘ı kullanmak için öncelikle HPE web sitesinden indirmeniz ve kurmanız gerekir. Kurulumdan sonra, yönetmek istediğiniz HPE OneView veya HPE Synergy örneklerini eklemeniz gerekir. Bu işlemi yapmak için şu adımları izlemeniz gerekmektedir;

 • HPE Global Dashboard web arayüzüne tarayıcınızdan erişin.
 • Sol üst köşedeki menü simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
 • Kaynaklar sekmesine gidin ve Ekle düğmesine tıklayın.
 • Ekleme sihirbazında, kaynak türünü (HPE OneView veya HPE Synergy), IP adresini veya ana bilgisayar adını, kullanıcı adını ve parolayı girin.
 • İleri’ye tıklayın ve kaynağın doğrulanmasını bekleyin.
 • Kaynağı eklemek için Bitir’e tıklayın.

Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Eklediğiniz kaynaklar, HPE Global Dashboard ana sayfasında görüntülenir. Buradan kaynakların sağlık durumunu, uyarılarını, envanterlerini ve lisanslarını görebilirsiniz. Ayrıca raporlar oluşturabilir, arama yapabilir ve tek oturum açma ile kaynaklara erişebilirsiniz.

HPE Global Dashboard kullanımı ile ilgili detaylı ve resimli anlatımlı yazımı aşağıda bulabilirsiniz.

HPE Oneview Global Dashboard Kullanımı – Dağcan Nural (dagcannural.com)

HPE Global Dashboard Avantajları

HPE Global Dashboard, HPE OneView veya HPE Synergy gibi farklı HPE platformları, veri merkezleri veya ülkeler arasında dağıtılmış altyapınızı yönetmenize olanak tanır. Tek bir yerden 75 HPE OneView veya HPE Synergy örneği ve 20.000 sunucu yönetebilir, altyapınızın sağlık durumunu, envanter verilerini ve lisans bilgilerini görüntüleyebilir, uyarıları hızla gidermek için sorun giderme yapabilirsiniz. Tek oturum açma ile, güçlü, cihaz seviyesinde yaşam döngüsü yönetimine bir tık uzaktasınız.

 • Farklı veri merkezleri ve konumlardaki altyapıyı birleştirilmiş bir görünümle izleyin ve yönetin.
 • Birden fazla HPE OneView ve HPE Synergy Composer sürümü arasında birleştirilmiş bir görünüm sağlar. HPE Global Dashboard, desteklenen tüm HPE OneView sürümleriyle uyumludur.
 • Birden fazla cihazdan gelen kritik aktiviteleri tek bir beslemeye toplayarak izlenen donanımda oluşan sorunları hızla tanımlayın ve çözün.
 • İzlenen varlıklar için raporlar oluşturun ve envanteri, dahil olduğu firmware sürümleriyle birlikte görüntüleyin. Ekipmanınızın kurumsal standartlara uygun olduğunu doğrulayın.
 • Yönetilen kaynakların bağlamında tek tıkla gezinme ile tek oturum açma özelliği.

HPE ILO Amplifier Pack ile ilgili detaylı, resimli anlatımlı ve 2 bölümden oluşan yazımı aşağıda bulabilirsiniz.

HP ILO Amplifier Pack Kullanımı- Bölüm 1 – Dağcan Nural (dagcannural.com)

HP ILO Amplifier Pack Kullanımı- Bölüm 2 – Dağcan Nural (dagcannural.com)

HPE Global Dashboard, veri merkezi yönetimini kolaylaştıran ve verimliliğinizi artıran bir çözümdür. HPE Global Dashboard hakkında daha fazla bilgi edinmek için ve nasıl kullanıldığını görseller ile anlayabilmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

HPE OneView Global Dashboard Data sheet

Bu yazımda sizlere HPE Global Dashboard Kullanımı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir