Event Viewer ile Olaylara Görev Atamak

Merhaba, bu yazımda sizlere Event Viewer üzerinde olaylara görev atamak nasıl yapılır? Konusundan bahsedeceğim. Dilerseniz hemen başlayalım. Öncelikle Event Viewer konsolu üzerinde olay kayıtları için görev ataması yapabilirsiniz.

Bu sayede belirtilen olaylara ait yeni bir tekrarlandığında belirlenmiş olan görev çalışacak ve aksiyon alınması sağlanacak. Event Viewer konsolu üzerinde olaylara yeni bir görev atayabilmek için sırası ile aşağıdaki işlemleri yapabilrsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken Event Viewer içerisinde görev atamak istediğiniz olay kaydınız seçmeniz gerekmektedir. Actions menüsünden Attach Task to This Event linkine tıklamanız gereklidir. Burada karşınıza Create Basic Task Wizard sihirbazı gelecektir.

Create a Basic Task kısmında görev için bir isim verilmeliidir.

When An Event is Logged penceresinde seçilen olay kaydı kategorisi, kaynağı ve olay numarası girilmelidir. Ardından Action yani Eylem münüsünde olay gerçekleştiği anda alınacak aksiyon belirlenmelidir. Örnek vermek gerekirse; disk dolduğunda düşen bir olay kaydı için bir script hazırlanabilir ve disk alanının genişletilmesi sağlanabilir.

Şunu belirtmek gerekir ki; daha önce bu ekranda mail ve mesaj gönderme seçenekleri de vardı. Ancak bu özellikler artık kullanılmamaktadır. Eğer mail göndermek isterseniz, powershell script kullanarak Send-Mailmessage komutu ile yapabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz görevleri Task Scheduler altında Event Viewer Tasks içerisinde görebilirsiniz. Burada oluşmuş olan göreve sağ click Properties bölümüne giriş yapılır. Görevi çalıştıracak olan kullanıcı hesabı ve görevi kullanıcı oturum açmayacak şekilde yapılandırma ayarları kolaylıkla yapılabilir.

Bu yazımda sizlere Event Viewer üzerinde olaylara görev atamak nasıl yapılır? Konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir