DNS Sunucusunda Manual Migration İşlemleri Nasıl Yapılır?

DNS Sunucusunda Manual Migration İşlemleri Nasıl Yapılır? DNS sunucusunu yedeklemeniz için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Belirli periyotlarla da DNS sunucunuzu yedeklemeniz gerekmektedir. İlk olarak yapılması gereken şey DNS sunucunuz üzerinde aşağıdaki konuma gelmek olacaktır.

%SystemRoot%\System32\DNS bu dizin içerisine giriş yaptıktan sonra görmüş olduğunuz tüm klasörleri kopyalamalısınız. Hemen ardından yine DNS sunucusu üzerinde bulunan aşağıdaki registry alanına gitmelisiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\DNS Server\Zones

Yukarıdaki kaynak dalını DNS sunucusu üzerinde import etmelisiniz. Hemen sonrasında yedek almış olduğunuz zone klasörlerini %SystemRoot%\System32\DNS dizini içerisine atarak bir kez daha DNS servisini yeniden başlatmalısınız. Böylelikle taşıma işlemi tamamlanmış olacaktır. Devamında ise eski DNS sunucusunun ip adresi yeni DNS sunucusuna verilmelidir. Bunun üzerine isterseniz, DNS sunucusunda PTR kaydı açabilir ve sadece kendi ip adresini register etmesini sağlayabilirsiniz. Bu olmazsa olmaz bir işlem değildir.

Son olarak oluşturmuş olduğunuz yeni DNS sunucunuza farklı bir ip adresi tanımlayacaksanız, İpconfig /registerdns komutunu kullanarak vermek istediğiniz yeni ip adresini kayıt edebilirsiniz. Bunun ardından servis başlamaz ise netdiag /fix komutu ile başlama zorlanabilecektir. İşlemler tamamlanmıştır.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir