Dell R740 XD Sunucu Üzerine Windows Kurulumu Nasıl Yapılır?

Dell R740 XD Sunucu Üzerine Windows Kurulumu Nasıl Yapılır? Bu yazımızda Dell markasının bir ürünü olan 740 XD sunucusu üzerine nasıl windows kurulacağından bahsedeceğiz. Bu sunucular üzerine IDRAC denilen web arayüzünden giriş yapılır. Firmware ve ilgili driver updateleri de bu arayüz üzerinden otomatik olarak yapılır. Fiziksel kurulumları yapılmış olan Dell 740 XD sunucusunun firmware ve driver updateleri de yapıldıktan sonra windows kurulumuna geçebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken bir husus ta sunucunuzun arayüzünde yapılması gereken disk RAID ayarlarıdır. Disklerinizi RAID yapısı ile ayarladığınızı varsayalım. Dell 740 XD gibi converged sistemler üzerinde windows kurulumu yapabilmek için öncesinde bazı adımlara gerek duyulmaktadır. Virtual manage ile konsoluna bağlanmış olduğunuz makine siyah ekranda yani BIOS ekranında beklemektedir.

Bu ekran açıkken restart ediyoruz. Ve Dell EMC yazısını ekranda gördükten sonra F10 tuşuna basarak Lifecycle Controller olarak açıyoruz. Hemen ardından menü içerisinde Deploy OS kısmına giriyoruz. Menü içerisindeki ilk adım olan Select Os Deployment Path adımından Go Directly to OS Deployment seçeneğini işaretliyoruz.

Hemen ardından kurmak istediğimiz işletim sistemi ve boot mode ayarları seçilir.

Ardından installation mode seçimi yapılarak bir sonraki adıma geçilir. Burada manual install seçilerek devam edilir.

Ve en önemli kısma geliyoruz. İnsert OS media kısmından yukarıdaki Virtual Media sekmesine gelinir. Map CD/DVD seçilerek kurmak istediğimiz windows iso dosyası gösterilir.

Son olarak reboot system diyerek Dell 740 XD sunucusunun yeniden başlatılması sağlanır. Sunucunun başlamasını bekledikten sonra Boot DVD or CD-rom… uyarısını ekranda gördükten sonra herhangi bir tuşa basarak windows kurulumuna başlayabilirsiniz. Unutmamalıdır ki; bu sunucular üzerinde bu ayarlar yapılmadan windows kurulumu kesinlikle yapılamaz.

Bu yazımda Dell R740 XD Sunucu Üzerine Windows Kurulumu Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir