CA (Certification Authority) Backup İşlemi Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda önemli bir rol olan CA (Certification Authority) Backup İşlemi Nasıl Yapılır? işleminden bahsedeceğim. Aslında hizmet olarak adı Active Directory Certificate Services olarak bilinmektedir. Bilgisayar ve kullanıcı hesaplarına sertifika vermek ve sertifika yönetmek gibi işlemler için kullanılmaktadır. Bu hizmet Active Directory Domain Services üzerine entegre olarak çalışacağı gibi bağımsız kendine özgü bir rol olarak ta çalışabilmektedir. Peki CA yedeği nasıl alınır?

Herhangi bir değişim, kaldırma ya da ekleme gibi değişiklik işlemleri yapılmadan önce her zamanki kuralımız olan yedeğimizi almak zorundayız. Dolayısıyla CA üzerinde yapacağımız değişiklikler için de backup işlemini kesinlikle kullanmamız gerekmektedir. Bunun için öncelikle başlat > çalıştır > regedit yazarak, kayıt defteri içerisine giriş yapmalısınız. Hemen ardından aşağıda vermiş olduğum yola gitmelisiniz. Ve sağ click export demelisiniz. BU registry kayıtlarının da yedeğini almamızı sağlayacak.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CertSvc\Configuration

Bu kaydı export ettikten sonra CertSvc anahtarını da export ederek onun da bir yedeğinin durmasını sağlamanız gerekmektedir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CertSvc

Son olarak başlat > çalıştır > certmgr.msc > enter diyerek Certification Authority içerisine giriş yapılarak sertifikamız üzerinde sağ click backup demeniz gerekecektir.

Bu işlem sonrasında ilgili yedek klasörünüzü göstermelisiniz. Artık elinizde CA yedeğiniz bulunmaktadır. Dilediğiniz gibi değişiklik işlemini yapabilirsiniz. Olumsuz bir durumda yeniden almış olduğunuz yedek üzerine dönüş yapabilirsiniz.

Bu yazımda mevcuttaki CA backup işleminin nasıl yapılacağından bahsettim. Bir sonraki yazımda, yeni bir CA sunucusu üzerine almış olduğunuz yedeği nasıl döndürürüz sorusunun cevabını anlatacağım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir