Windows 11 22H2 ile Windows Terminali Kullanımı

Merhaba, bu yazımda sizlere Microsoft’un Windows 11 işletim sisteminin yeni kullanıma sunduğu 22H2 versiyonu üzerinde Windows Terminal uygulamasından bahsedeceğim. Hatta varsayılan konsol haline gelmiştir. Windows Terminal’in ilk kullanıma sunulduğu tarih aslında 2019 yılıydı.

Artık Windows terminal üzerinde Powershell, WSL ve normal komut satırını kullanabilirsiniz. Bu anlamda kullanırken, ileri düzey kullanıcılara da hitap etmektedir. Windows Terminal uygulamasını kullanırken birçok çeşitli temalar, çeşitli konsollar ve komut paletleri için profiller oluşturabilirsiniz.

Windows 11 konsol programları bundan böyle Windows terminalde default olarak otomatik bir şekilde başlatılacağını duyurmuştur. Kısacası bütün komut satırı uygulamaları bundan böyle Windows terminal üzerinde çalışabilecektir.

Peki Windows Terminal Nasıl Kullanabiliriz?

Bilgisayarınızda Windows 11 işletim sistemi kuruluysa, 1.15 sürümüne sahip olmanız ve KB5019509 güncellemesini yüklemeniz gerekmektedir. Eğer Windows terminal uygulamasını default olarak kullanmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler sırasıyla aşağıdaki gibidir.

Öncelikle ayarlar kısmına giriş yapıyoruz. Gizlilik ve güvenlik kısmına giriş yapıyoruz. Buradan da geliştiriciler için kısmına giriş yapıyoruz.

Terminal ayarı kısmına giriş yapacak ve orada bulunan ayarı Windows karar versin seçeneğinden, Windows konsol ana bilgisayarı olarak değiştirebilirsiniz. Siz bu değişikliği yaptıktan sonra Windows 11 konsol programınız olacaktır.

Ayrıca iki console aynı anda yan yana da kullanabiliyor ve Export txt diyerek komutları dışarı da aktarabiliyorsunuz.

Konsolları geliştirmek adına Microsoft’un makalesinden de uygulayabilirsiniz.

https://learn.microsoft.com/tr-tr/windows/terminal/command-palette

https://learn.microsoft.com/tr-tr/windows/terminal/command-line-arguments?tabs=windows

Bu yazımda sizlere Microsoft’un Windows 11 işletim sisteminin yeni kullanıma sunduğu 22H2 versiyonu üzerinde Windows Terminal uygulamasından bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir