What’s the Virtual CPU? Virtual CPU Limitations

Merhaba, bu yazımda sizlere What’s the Virtual CPU? Virtual CPU Limitations konusundan bahsedeceğim. Virtual CPU nedir? Limitleri nelerdir? ESXI host üzerinde virtual cpu nasıl hesaplanır? gibi bilgileri kısaca sizlere özetleyeceğim.

ESXi host CPU ayarları ve kapasite ayarlama hakkında bilgi almak istiyorsunuz. ESXi host CPU ayarları, sanal makineye atanacak vCPU sayısını belirlemekle ilgilidir. Sanal makineye atanacak vCPU sayısı, sanal makinenin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Sanal makineye atanan vCPU sayısı arttıkça, sanal makinenin performansı artabilir. Virtual machine için çok fazla vCPU atamak da performansı düşürebilmektedir.

ESXi host kapasitesi ayarlama hakkında bilgi almak istiyorsanız, ESXi host kapasitesi ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. ESXi hostunuza SSH ile bağlanın.
  2. /etc/vmware/config dosyasını açın.
  3. Mem.OvercommitRatioPercent ve Mem.ShareForceSalting değişkenlerini düzenleyin.
  4. Değişiklikleri kaydedin ve dosyayı kapatın.
  5. ESXi hostunu yeniden başlatın.

vCPU Hesaplama

vCPU hesaplama yöntemi, ESXi hostunun fiziksel CPU / Sanal CPU oranına bağlıdır. Eğer ortamda HT aktif durumda değil ise virtual machine için maksimum verebileceğiniz vCPU miktarıdır. Ortamnızda HyperTrading aktif durumda ise; (pCPU) x (2 x core) = Toplam vCPU sayısını elde edeceksiniz.

Her biri 22 core olan 2 fiziksel sokete sahip bir sunucumuz bulunuyor. Bu sunucu üzerinde aynı zamanda HT aktif durumdadır. Bu durumda yukarıdaki hesaplamaya göre ilerleyecek olursak; (2 soket) x (22 core) = Toplam 44 core bulunuyor. 44 core bulunan bir fiziksel sunucuda kaç vCPU kullanılabileceği, sanal makinelerin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Sanal makineye atanacak vCPU sayısı, sanal makinelerin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

Virtual CPU Limitations

Sanal makineye atayabileceğiniz en fazla sanal CPU sayısı 768’dir. Sanal CPU sayısı, ana bilgisayardaki mantıksal CPU sayısına ve sanal makinede yüklü olan konuk işletim sisteminin türüne bağlıdır.

Aşağıdaki sınırlamalara dikkat etmeniz gerekmektedir;

Bir sanal makine, konaktaki mantıksal çekirdek sayısından daha fazla sanal CPU’ya sahip olamaz. Mantıksal çekirdek sayısı, HT devre dışı bırakılırsa fiziksel çekirdek sayısına veya HT etkinleştirilirse bu sayının iki katına eşittir.

Çalışan bir sanal makinede 128 sanal CPU veya daha azı varsa, sanal CPU sayısını daha da artırmak için canlı ekleme kullanamazsınız. Bu sınırın ötesindeki sanal CPU sayısını değiştirmek için, önce sanal makineyi kapatmanız gerekir. Buna karşılık, çalışan bir sanal makinede zaten 128’den fazla sanal CPU varsa, sanal CPU sayısını 768’e çıkarmak için sıcak eklemeyi kullanabilirsiniz.

Bir sanal makinenin sahip olabileceği en fazla sanal CPU yuvası sayısı 128’dir. Bir sanal makineyi 128’den fazla sanal CPU ile yapılandırmak istiyorsanız, çok çekirdekli sanal CPU’lar kullanmanız gerekir.

Her konuk işletim sistemi Sanal SMP’yi desteklemez ve bu işlevi destekleyen konuk işletim sistemleri, ana bilgisayarda bulunandan daha az işlemciyi destekleyebilir.

VMware Uyumluluk Kılavuzu üzerinden kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere What’s the Virtual CPU? Virtual CPU Limitations konusundan bahsedeceğim. Virtual CPU nedir? Limitleri nelerdir? ESXI host üzerinde virtual cpu nasıl hesaplanır? gibi bilgileri kısaca özetlemeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir