vSphere 7.0.3 Latest Version

vSphere 7.0.3 Latest Version

Merhaba, bu yazımda vSphere 7.0.3 latest version özelliklerinden bahsedeceğim. vSphere 7.0.3, platformun genel işlevselliğini ve güvenilirliğini artırmayı hedefleyen çeşitli iyileştirmeler ve çözülen sorunlarla birlikte geldi. Öne çıkan değişiklikler şunları içerir:

  • Sistem Yeniden Başlatma Gereksinimleri: vCenter Server 7.0 Güncelleme 3’e güncelledikten sonra, kritik çekirdek yamalarını uygulamak için bir sistem yeniden başlatması gereklidir. Bu yeniden başlatma süreci, güncelleme Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) yükleyicisi veya API kullanılarak yapılırsa otomatiktir, ancak Komut Satırı Arayüzü (CLI) ile yapılıyorsa manuel müdahale gerektirir​ (VMware Docs)​.
  • Tek Oturum Açma Yönetici Şifresi İçin İstemler Yok: vCenter Server 7.0.x’ten 7.0 Güncelleme 3’e güncelleme süreci, kullanılan güncelleme yöntemine bakılmaksızın, vCenter Tek Oturum Açma yönetici şifresi için istemlerin kaldırılmasıyla basitleştirilmiştir​ (VMware Docs)​.
  • İstemci Eklentileri için FIPS Uyumluluğu: Gelecekteki vSphere sürümlerinde, tüm istemci eklentilerinin Federal Bilgi İşlem Standartları (FIPS) ile uyumlu olması gerekecektir. FIPS etkinleştirildiğinde, standartlara uymayan yerel eklentiler kullanılamaz​ (VMware Docs)​.
  • Kullanım Dışı Bırakılma Bildirimleri: VMware, belirli eski iş akışlarını ve özellikleri kullanım dışı bırakma planlarını duyurdu, örneğin vSAN yönetimli bir temel grup içindeki güncelleme basamakları olarak teslim edilen firmware güncellemeleri için vSphere Update Manager iş akışları ve sanal makine Düzenle Ayarlar diyaloğundaki Paylar ve Limit – IOPS alanlarının kullanımı​ (VMware Docs)​.
  • NSX Yöneticisi Kurulumu: NSX Yöneticisinin gelecekteki NSX-T Data Center sürümleriyle kurulumunu etkinleştiren vSphere İstemcisi’nde yeni bir işlevsellik eklendi, ağ yönetim yeteneklerini geliştiriyor​ (VMware Docs)​.

Çözülen Sorunlar

Bu sürümde, birkaç önemli sorun ele alındı, bunlar arasında:

  • vSphere Yaşam Döngüsü Yöneticisi Sorunları: VMware Araçları veya VM Donanım uyumluluk durumunu kontrol etmeye çalışırken karşılaşılan hataların çözümü, bu kontrollerin güvenilirliğini artırdı​ (VMware Docs)​.
  • Çeşitli Sorunlar: Yama süreçleri sırasında SNMP dinamik güvenlik duvarı kurallar setinin Host Profilleri tarafından beklenmedik şekilde değiştirilmesi ve referans ana bilgisayar hatası nedeniyle ana bilgisayar profili görevlerinin başarısız olması gibi sorunlar çözüldü​ (VMware Docs)​.
  • Depolama Sorunları: Birden fazla cilt için uyumluluk durumunu kontrol ederken CNS QueryVolume API performansındaki iyileştirmeler ve güncelleme sonrası I/O filtre depolama sağlayıcılarıyla ilgili bağlantı sorunlarının çözülmesi​ (VMware Docs)​.
  • vCenter Server ve vSphere İstemci Sorunları: vSphere Yaşam Döngüsü Yöneticisi ve vSphere ile VMware Tanzu görevlerinin ilerlemesinin vSphere İstemcisi’nde gösterilmemesiyle ilgili sorunlar.

bu yazımda vSphere 7.0.3 latest version özelliklerinden bahsettim. Linkleri inceleyebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

———————————————————————————————————————————-

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir