VMware Workstation and Device Credential Guard are not compatible Error

Merhaba, bu yazımda VMware Workstation and Device Credential Guard are not compatible Error konusundan bahsedeceğim. Windows 10 1909 sürümünde ya da Vmware Workstation 12.5 ya da öncesi sürümlerde Windows kurulumu yaparken aşağıdaki hata mesajını alabilirsiniz. Bu durumda device credential guard devre dışı bırakarak sorunu çözebilirsiniz.

Bu hatayı gidermek için yapmanız gerekenleri listeleyelim. Öncelikle mevcut bilgisayarınızdaki işletim sisteminiz Windows 1909 ya da daha önceki bir sürüm ise Hyper-V özelliğini devre dışı bırakmanız ve bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bunu elle aşağıdaki gibi de yapabilirsiniz.

Ayrıca komut satırını run as administrator ile açarak aşağıdaki komutlar ile de yapabilirsiniz.

  • bcdedit / enum {current}
  • bcdedit /set hypervisorlaunchtype off

Windows 10 Home, Pro ve Üzeri Sürümler

Bilgisayarınızda Windows 10 20H1 ya da daha yeni bir sürüm varsa, Vmware Workstation versiyonunuzu güncelleyip yeniden deneyebilirsiniz.

Sorun devam ediyorsa; Windows 10 Pro ve daha üzeri bir sürüm kullanıyorsanız bu yöntemi denemelisiniz. Başlat > çalıştır > gpedit.msc çalıştırabilirsiniz. Buradan yerel bilgisayar ilkesi > Yönetim Şablonları > Sistem kısmına gitmelisiniz. Sağ tarafta bulunan Device Guard kısmına giriş yapmalısınız. Sanallaştırma Güvenliği kısmına gelerek devre dışı bırak demeniz gerekmektedir. Bu işlem sonrasında bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

Windows 10 Home işletim sistemine sahipseniz burada yapmanız gereken başlat > çalıştır > regedit içerisine giriş yapmanız gerekmektedir. HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > DeviceGuard kısmına gitmeli ve sağ tarafta yeni DWORD değeri (32-bit) eklemelisiniz. Bu değerin ismini EnableVirtualizationBasedSecurity olarak yazmalı ve “0” değerini atamalısınız.

Ardından HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > Lsa alanına gitmeli ve yeni dword değeri (32-bit) değerini LsaCfgFlags ismiyle yaratıyoruz ve “0” değerini atamanız gerekmektedir.

NOT: Intel yeni nesil işlemcilerden birine sahipseniz BIOS üzerine Virtulization Technology seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Bu işlemlerin ardından sorununuz düzelecek ve Vmware Workstation üzerine Windows kurulumu yapabileceksiniz. Bu yazımda sizlere VMware Workstation and Device Credential Guard are not compatible Error konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir