VMware vSphere Lifecycle Manager Özellikleri

VMware vSphere Lifecycle Manager Özellikleri

Merhaba, bu yazımda sizlere VMware vSphere Lifecycle Manager özellikleri konusundan bahsedeceğim. Öncelikle vSphere Lifecycle Manager için vLCM kısaltmasının kullanıldığını belirtmeliyim. Yazının bundan sonraki kısmında bu kısaltmayı kullanacağım. Dilerseniz Lifecycle Manager özelliklerinden bahsetmeye başlayalım. Lifecyle Manager 4 temel görevi gerçekleştirir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Lifecycle Manager

Lifecycle Manager ile ilgili yazıları incelemek isterseniz, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vSphere Lifecycle Manager

vSphere Lifecycle Manager Özellikleri

DPU Support and Parallel Remediation

vSphere 8, vLCM için DPU (Veri İşleme Birimi) desteği sunar, bu sayede DPU üzerindeki ESXi kurulumunu, ana ESXi sürümüyle senkronize bir şekilde otomatik olarak düzeltebilir. Ayrıca, birden fazla sunucuyu paralel olarak düzeltebilir, bu da tüm kümeyi düzeltmek için gereken toplam süreyi önemli ölçüde azaltır.

Staging Cluster Image Updates

vLCM, düzeltme işleminden önce güncelleme yüklerini sunuculara hazırlayabilir. Bu, bakım moduna girmeye gerek kalmadan yapılabilir, böylece sunucuların bakım modunda geçirmesi gereken süreyi azaltır. Donanım Desteği Yöneticisi’nden destekle entegre edilmiş firmware yükleri de hazırlanabilir.

Configuration Management at Scale

vSphere 8, teknik önizleme olarak vSphere Yapılandırma Profillerini tanıtır. Bu özellik, küme düzeyinde istenen yapılandırmaları tanımlayarak ve tüm sunuculara uygulayarak tutarlı yapılandırma sağlar ve yapılandırma sapmalarını izler.

Centralized and Simplified Management

vLCM, görüntüler ve temel hatlar kullanarak ESXi sunucuları için merkezileştirilmiş ve basitleştirilmiş yaşam döngüsü yönetimi sağlar.

Integration with vCenter Server

vLCM, vCenter Server’da çalışan bir hizmettir ve gömülü vCenter Server PostgreSQL veritabanını kullanır. vCenter Server cihazı dağıtıldığında, vLCM kullanıcı arayüzü HTML5 tabanlı vSphere İstemcisinde otomatik olarak etkinleştirilir.

Basic Operations

vLCM’nin temel işlemleri, ESXi sunucuların temel hatlar veya küme görüntüleri ile uyumluluğunu belirleyen uyumluluk kontrollerini, düzeltme işleminden önce kümelerin sağlığını sağlamak için yapılan düzeltme ön kontrolünü ve ESXi sunucularına yazılım güncellemeleri uygulayan düzeltme işlemini içerir.

Depot for Software Updates

vLCM deposu, vLCM için temel hatlar ve görüntüler oluşturmakta kullanılan tüm yazılım güncellemelerini içerir. Yaşam döngüsü yönetimi operasyonları için gerekli tüm güncellemelerin mevcut olduğundan emin olur.

Secure Hashing and Signature Verification

vCenter Server, vLCM deposuna çevrimiçi depolardan veya UMDS oluşturulan bir depodan indirilen tüm yazılımlar için otomatik karma kontrolü yapar. Ayrıca, vLCM deposuna manuel olarak içe aktarılan tüm yazılımlar için otomatik kontrol yapar. Karma kontrolü, indirilen yazılımın sha-256 kontrol toplamını doğrulayarak bütünlüğünü sağlar. Düzeltme sırasında, ESXi sunucusu, kurulacak herhangi bir yazılımın indirme sırasında bozulmadığından veya değiştirilmediğinden emin olmak için yazılım birimlerinin imzasını kontrol eder.

Bu yazımda sizlere VMware vSphere Lifecycle Manager özellikleri konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir