Vmware Üzerinde Donanım Uyumsuzluğu Olan Sunucuyu Migrate Etmek

Merhaba, bu yazımda sizlere Vmware Üzerinde Donanım Uyumsuzluğu Olan Sunucuyu Migrate Etmek konusundan bahsedeceğim. Bazı durumlarda donanım desteği olmadığı için bazı Cluster’larınız ESXI 6.7, bazıları da ESXI 7.0. ve üzeri bir versiyona sahip olabilir. Böyle bir durumda Cluster’lar arasında sunucu migrate etmek istediğinizde uyumsuzluk hatası alır ve sunucuyu migrate edemezsiniz.

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken, taşımak istediğiniz sunucuyu power off etmek olacaktır. Ardından sunucunuza sağ click diyerek remove from inventory demeniz gerekmektedir.

Sonrasında sunucunuzun bulunduğu datastore içerisine giderek klasörüne giriş yapmalısınız. Yukarıda listelenmiş olan sunucu dosyaları içerisinden vmx olan dosyayı indirmelisiniz.

Dosyayı notepad++ uygulaması ile açarak, aşağıda görülen version kısmını hangi donanım ise ona çevirerek dosyayı kaydetmeli ve ardından tekrar datastore içerisine bırakmalısınız.

Sonrasında vmx uzantılı dosyaya tıklayarak üst kısımdaki register vm menüsüne tıklamalısınız. Şu anda sunucunuz yeniden Cluster altında power off durumda görüntülenecektir.

Şimdi Cluster’lar arası taşıma işlemi için önce her iki Cluster üzerinde EVC mode enable yapmanız gerekiyor. Ardından taşımak istediğiniz sunucunuza sağ click migrate diyerek eski donanımınızın olduğu Cluster seçerek migrate işlemini başlatabilirsiniz. Migrate işlemi disk kapasitesi, diskin free alanı, iki cluster arasındaki network hızı kriterlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bu yazımda sizlere Vmware Üzerinde Donanım Uyumsuzluğu Olan Sunucuyu Migrate Etmek konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir