VMWare Power Hard Stop Özelliği Nedir?

Merhaba, bu yazımda sizlere Vsphere 7.0 ile hayatımıza giren VMWare Power hard stop özelliği nedir? Konusundan bahsedeceğim. Özellik Vcenter ortamımız üzerinde bir sunucuya sağ tıkladığımızda Power bölümü içerisinde Hard Stop olarak aşağıdaki gibi görünmektedir.

Vcenter yönetiminiz sırasında zaman zaman bazı sunucular üzerinde bozulma anlık kilitlenme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tip durumlarda sanal sunucunuzu restart etmeniz gerekmektedir. Ancak bunu yaparken de sunucunuz takılı kalabilir ve isteklerinize cevap vermeyebilir. Eski yöntemlerde sanal sunucunuzu ESXTOP özelliği sayesinde kill etmeniz gerekiyordu.

Ancak Vsphere 7 Hard Stop özelliği sayesinde bu tip bir duruma gerek kalmamıştır. Eğer Vcenter üzerinde bulunan sanal sunucunuz, hiçbir işleme cevap vermiyorsa, yani power off, restart komutlarına cevap vermiyorsa Hard Stop özelliğini bu durumlarda kullanabilirsiniz.

VMWare Hard Stop Kullanımı

Vcenter üzerinde bulunan sanal sunucumuza sağ click power altında Hard Stop dediğinizde, sunucudaki tüm işlemler zorla sonlandırılmış olacak ve sunucunuz kapalı duruma gelecektir. Ancak sunucu üzerindeki işlemler bir anda kesileceği için veri kaybetme ihtimaliniz yüksektir. Dolayısıyla sanal sunucunuz hiçbir komuta cevap vermediği zaman Hard Stop özelliğini kullanmanız gerekmektedir.

Şimdi bir sunucumuz üzerinde Hard Stop özelliğini deneyelim. Sanal sunucum üzerinde sağ click dedim. Power kısmından Hard Stop diyorum. Aşağıdaki gibi bir uyarı verecek. Yes diyerek devam ediyorum.

Hard Stop dedikten sonra kısa bir süre içerisinde sanal sunucumuz aşağıdaki gibi kapanacaktır.

Sunucunun monitor tabından tasks sekmesi altına gelerek, komutun çalıştığını görebilirsiniz.

İlgili işlemin ardından sunucunuzu yeniden power on diyerek açabilirsiniz. Hard Stop özelliğini, yukarıda da belirttiğim gibi sadece hiçbir komutun çalışmadığı, sunucunun hiçbir şekilde cevap vermediği durumlarda kullanmanız gerekmektedir. Bu yazımda, Vsphere 7.0 ile hayatımıza giren VMWare hard stop özelliği nedir? Konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir