VMWARE No coredump target has been configured

Merhaba, bu yazımda sizlere Vmware ESX hostlar üzerinde zaman zaman core dump alanının dolması ile oluşan “No coredump target has been configured. Host core dumps cannot be saved” uyarısından ve nasıl giderileceğinden bahsedeceğim. VMWARE No coredump target has been configured kısmına dilerseniz hemen başlayalım.

Öncelikle hatanın çözümü donanım bazlı da olabilmektedir. Benim burada sunucularım HP donanımı olarak konfigüre edilmiştir. HP donanımdan kaynaklı da olabilir. Asıl sebep Vmware ESXI kurulumlarının versiyon 5.0 ve sonrasında SD kart üzerine yapılmış olan kurulumlarda core dump dosyası için yeterli alan kalmaması ile oluşmaktadır.

Coredump Hatasının Çözümü

VMware No coredump target has been configured veCoredump uyarısının doluluğun azaltılması için birkaç yol bulunmaktadır. Yöntemlerden ilki hata alınan ESX host üzerine SSH ile bağlantı kurmanız ve aşağıdaki komut ile coredump ayarını aktif etmeniz gerekmektedir.

  • esxcli system coredump network set –enable true

Ardından ESX host üzerinde kullanılmakta olan coredump dosyasını silmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

  • esxcli system coredump file set –enable false
    esxcli system coredump file remove –force

Son adım olarak ta ESX host üzerinde iken configure kısmına gelmelisiniz. Burada Advanced System Settings içerisine gelerek VMkernel.Boot.autoCreateDumpFile devre dışı bırakmanız ve ardından ESX hostunuzu maintenance moda alarak yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Eğer ESX host versiyonunuz 7.0 ve üzeri ise yapılacak yöntem oldukça basittir. Bu kısmı resimli olarak göstereceğim. İlk hatayı aşağıdaki gibi alıyorsunuz.

Bu uyarıyı iptal etmek için ESX hostunuzun üzerinde iken aşağıdaki gibi Configure kısmına ve sol taraftan Advanced System Settings kısmına giriş yapıyorsunuz. Önünüze birçok config ayarı gelecek.

Sağ üst kısımda edit bölümünü tıklıyorsunuz ve uservars ismi ile arama gerçekleştiriyorsunuz. Burada ulaşmanız gereken değer UserVars.SuppressCoredumpWarning olacaktır. Bunun Value kısmını 0 olarak görüyor olacaksınız. Ayarı açarak 1 olarak değeri değiştirmelisiniz. İşlemi yaptıktan sonra uyarının direk olarak kaybolduğunu göreceksiniz.

Yine de eski coredump dosyalarını silmek isterseniz üst tarafta bulunan komutlar yardımı ile o işlemi de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımda sizlere Vmware ESX hostlar üzerinde zaman zaman core dump alanının dolması ile oluşan “No coredump target has been configured. Host core dumps cannot be saved” uyarısından ve nasıl giderileceğinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir