VMWare 6.5 Üzerinde Datastore Mount Sorunu Nasıl Çözülür?

Büyük ölçekli şirketlerin neredeyse tamamı vmware dolayısıyla da vcenter kullanmaktadır. Peki VMWare 6.5 Üzerinde Datastore Mount Sorunu Nasıl Çözülür? Size genelde 6.5 versiyonunda sık yaşanan bir problemin çözümünden bahsedeceğiz. Vcenter üzerinden herhangi bir datastore içerisine giriş yaptığınızda iso vs. atamayabilirsiniz. Bu durumda yalnızca datastore’unuzun bulunduğu ilgili host içerisine girerek dosya upload edebilirsiniz. Ancak bu da bir zaman kaybı yaratacaktır. Bununla ilgili vmware önerisi olan bir KB bulunmaktadır. Dilerseniz konuyu uzatmadan bu işlemi nasıl normale döndüreceğinize geçelim.

İlk yapmamız gereken web üzerinden vcenter ip adresimizi girmek olacak. Henüz flash ya da html seçimini yapmadan sağ tarafta “Download Trusted root CA certificates” diyerek vcenter kurulu olan sunucu üzerinde local indirme yapıyoruz. İndirmiş olduğumuz sertifikayı zip içerisinden çıkararak local olarak yüklemesini yapmalısınız.

Sertifikayı çift tıklayarak yüklemesini gerçekleştirmelisiniz. İlk ekranda Local Machine tıklayarak ilerliyorsunuz.

Ardından gelen pencerede “Place all certificates in the following store” kısmını işaretliyoruz. Ve isim kısmına da “Trusted Root Certification Authorities” yazıyoruz.

Söylenen işlemlerinizi bitirdikten sonra Vcenter ekranına giriş için kullanmış olduğunuz web browser’ınızı yeniden başlatmalısınız. Bu işlemden sonra sertifika hatası almayacaksınız. Ve dilediğiniz datastore içerisine Vcenter üzerinden dosya upload edebileceksiniz.

Bu yazımda sizlere VMWare 6.5 Üzerinde Datastore Mount Sorunu Nasıl Çözülür? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir