Vcenter Windows 6.7 Nasıl Kurulur?

Vcenter Windows 6.7 Nasıl Kurulur? sorusunun cevabını yazımızda inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi Vmware Vcenter iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri windows üzerine kurulan versiyonu, diğeri ise virtual appliance dediğimiz versiyonudur. Bu yazımızda sizlere Vcenter’ın windows sürümü için nasıl kurulduğunu anlatacağız.

Öncelikle kurmayı istediğiniz versiyonu myvmware web sitesinden indirerek işleme başlamalısınız. Bu işlem için aşağıdaki linke gidebilirsiniz.

https://my.vmware.com/en/web/vmware/info/slug/datacenter_cloud_infrastructure/vmware_vsphere/6_7

Biz burada Vmware vcenter server for windows olan 6.7 versiyonunu kuruyoruz. Zaten elimizde hali hazırda bir windows sunucu var. O sunucu Vcenter olarak kullanılacak. İndirmiş olduğumuz ISO dosyasını bu sunucu üzerine kopyalamalısınız. Ardından ISO dosyasını Mount ederek açmalısınız.

Vcenter Server for Windows 6.7 Kurulumu

ISO içerisinde Autorun.exe olduğunu göreceksiniz. Bu exe’yi run as admin ile çalıştırmalısınız.

Önünüze gelen License Agreement kabul ederek işleme devam ediyoruz.

Bu kısımda bize nasıl bir yükleme yapacağımız ile ilgili soru sorulmaktadır. Bizim senaryomuza göre windows üzerine yeni bir Vcenter kuracağımız için Embedded Deployment seçiyor ve devam ediyoruz.

Bu alanda bizden bir isim belirlememiz istenmektedir. Siz dilediğiniz gibi kurumunuza göre bir isim belirleyebilirsiniz.

Bu kısımda ise bizden Vcenter üzerinde en yetkili olan Administrator hesabı için bir şifre belirlememiz istenmektedir. Bu alana da bir şifre belirliyor ve ilerliyoruz.

Windows Local System Account kullanmasını istiyoruz. Buraya farklı bir account girdiğinizde, parola süresi dolabilir. Ya da belirli zaman sonra gözden kaçırabilir, kullanıcıyı silebilir ve sorun yaşayabilirsiniz. Bu sebeple windows başladığında servis te başlamış olacaktır.

Bu alanda vcenter database’ini nereye koymak istediğinizi seçmelisiniz. Ekstra bir db server ile uğraşmak yerine Vcenter olan windows sunucusunun üzerinde tutulmasını istiyorum ve devam ediyorum. Siz dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Bu kısımda Vcenter port ayarları bulunmaktadır. Bu portları default olarak bırakmanızda fayda bulunmaktadır. Bu portların değiştirilmesi önerilmemektedir. Bu sebeple default ayarlar ile devam ediyorum.

Ardından install diyerek kurulumların tamamlanmasını bekliyoruz. Bittikten sonra windows sunucunuzun ip adresi ne ise, o ip adresini farklı bir makine üzerinden web ekranına yazdığınızda Vcenter kurulmuş ve karşınıza gelmiş olacaktır. Artık Vcenter kuruldu. Dilediğiniz gibi Datacenter ve hostlarınızı ekleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere windows sunucu üzerine Vcenter Server 6.7 kurulumunun nasıl yapılacağını anlattık.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir