VCenter Olmadan ESX Host Nasıl Güncellenir?

Günümüzde neredeyse tüm şirketler sanallaştırma platformlarını kullanmaktadırlar. Bunlardan en sık kullanılanı VMWare platformudur. VMWare üzerinde bazı durumlarda hem production hem de test ortamları yaratılmaktadır. Bu gibi durumlarda Vcenter olmadan da esx hostunuz üzerinde güncelleme yapmak isteyebilirsiniz. Peki Vcenter olmadan esx host nasıl güncellenir?

İlk yapmanız gereken Vsphere Client ile VMWare ortamınıza bağlanmak olacaktır. Ardından versiyonunu güncellemek istediğiniz esx hostunuzu maintanence moduna almalısınız. Yüklemeyi yapabilmeniz için patch dosyalarını indirmeniz gerekmektedir. Bu indirme işlemi için aşağıdaki adresi kullanmalısınız.

http://www.vmware.com/patchmgr/download.portal

Ardından istediğiniz güncelleme dosyasını indirerek, ilgili host üzerindeki bir datastore içerisine Patch klasörü içerisine kopyalamalısınız. Hemen arkasından bir settings değiştirmek adına, hostun confugration tabı içerisinden security profile kısmına giriş yapmalısınız. Burada çalışan servisleri görüyor olacaksınız. ESXI shell ve SSH servislerini start duruma getiriyoruz.

Bu işlemin de ardından SSH portunu açtığımıza göre o porttan bağlantı yapmalıyız. Putty isimli küçük programı hemen indiriyoruz. Ardından putty uyguamasını çalıştırıp, bağlanmak istediğimiz hostun ip adresini yazarak, giriş sağlıyoruz. Command ekranında root ve password bilgilerini yazarak hostun içerisine girmiş oluyoruz. Burası önemli, güncellemeyi yapabilmek adına aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

esxcli software vib update -depot/vmfs/volumes/[Datastorename]/[patchfilename].zip

Bu komutun ardından hostun güncellenme işlemi başlayacaktır. Herhangi bir sebepten ya da beklemeden dolayı iptal etmeyiniz. İşlem birkaç dakika sürecek ve bitecektir. İşlem tamamlandıktan sonra Putty uygulamasını kapatabilirsiniz. Sonrasında indirip Patch klasörüne kopyalanan güncelleme dosyasını da silebilirsiniz. Son olarak yeniden Vsphere Client içerisine giriş yaparak, hostu maintanence moddan çıkarınız. ESX Hostunuzun güncellenme işlemi tamamlanmıştır.

Bu yazımda VCenter Olmadan ESX Host Nasıl Güncellenir? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir