vCenter HA nedir? Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere vCenter HA nedir? Nasıl Yapılır? Vmware vCenter sunucunuzu HA özelliğini nasıl aktif eder ve kullanırız? vCenter HA nasıl kaldırılır?  konularından kısaca bahsedeceğim.

vCenter HA, vCenter Server’ınızı yüksek kullanılabilirlik sağlamak için aktif/pasif çalışan bir küme haline getiren bir özelliktir. Bu özellik sayesinde vCenter Server’ınız hem donanım hem de uygulama hatalarına karşı korunur. vCenter HA, vSphere 6.5 ile vCenter Server Appliance için sunulmuştur ve herhangi bir ek lisans gerektirmez.

vCenter HA ile ilgili detaylı makaleyi incelemek isterseniz, aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

vCenter High Availability

vCenter HA nasıl aktif edilir?

vCenter HA’yı etkinleştirmek için öncelikle vCenter HA ağı için bir port grubu oluşturmanız gerekir. Bu port grubu, yönetim veya vMotion ağı ile aynı olmamalıdır. Daha sonra vSphere Web Client üzerinden vCenter Server> Configure> Setting altındaki vCenter HA bölümüne giderek Configure butonuna tıklayın.

vCenter HA’yı yapılandırmak için iki seçenek vardır: Basic ve Advanced. Bunları kısaca açıklamak gerekirse;

Basic seçeneği, tüm işlemleri otomatik olarak yapar. Bu seçeneği kullanmak için vCenter Server Appliance ‘in kendi ESXi hostunu veya aynı SSO domain içindeki başka bir vCenter Server’ı yönetiyor olması gerekir. Bu seçenekte, sadece vCenter HA ağını seçmeniz yeterlidir.

Advanced seçeneği, daha fazla esneklik sağlar. Bu seçeneği kullanmak için ortamınızın donanım gereksinimlerini karşılıyor olması gerekir. Bu seçenekte, Active node’u Passive ve Witness node’ lara klonlamak ve ağ yapılandırmalarını kendiniz yapmak zorundasınız.

vCenter HA’yı etkinleştirdikten sonra, Active node üzerinde çalışan vCenter Server Appliance ile işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bir sorun olması durumunda, Passive node otomatik olarak devreye girer ve Witness node ile çoğunluk sağlanır. Böylece vCenter Server’ınız en fazla 5 dakikalık bir kesinti ile çalışmaya devam eder.

vCenter HA, vCenter Server’ınızın sürekliliğini sağlayan önemli bir özelliktir. Bu özellik sayesinde, vSphere ortamınızı daha güvenli ve verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

vCenter HA nasıl kaldırılır?

vCenter HA, vCenter Server Appliance ‘ın yüksek erişilebilirliğini sağlamak için tasarlanmış bir özelliktir. vCenter HA, bir Active node, bir Passive node ve bir Witness node olmak üzere üç node’dan oluşur. Active node, vCenter Server Appliance ‘ın normal işlevlerini yerine getirirken, Passive node, Active node ‘un replikasıdır ve Witness node, Active ve Passive node’lar arasındaki durum bilgisini tutar. vCenter HA, Active node’un çalışmaması durumunda Passive node’u otomatik olarak devreye sokarak vCenter Server Appliance’ın kesintisiz çalışmasını sağlar.

vCenter HA yapılandırmasını ortamınızdan kadırmak için sırası ile aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. VCenter’a web tarayıcısı üzerinden erişin ve giriş yapın.
  2. Sol üst köşedeki menüden vCenter Server’ı seçin.
  3. Sağ taraftaki Configure sekmesine tıklayın.
  4. Sol taraftaki Settings bölümünden vCenter HA’yı seçin.
  5. Sağ taraftaki Remove vCenter HA butonuna tıklayın.
  6. Açılan pencerede Delete Passive and Witness node seçeneğini işaretleyin ve OK butonuna tıklayın.
  7. vCenter HA’nın kaldırılma işleminin tamamlanmasını bekleyin.

vCenter HA yapılandırmasını kaldırdığınızda, Active node normal şekilde çalışmaya devam eder, ancak Passive ve Witness node’lar ortamdan silinir. Bu işlemi geri almak isterseniz, vCenter HA’yı tekrar yapılandırmanız gerekir. VMware KB üzerinde remove vcenter HA kontrol edebilirsiniz.

Remove vCenter HA Configuration

bu yazımda sizlere Vmware vCenter sunucunuzu HA özelliğini nasıl aktif eder ve kullanırız? Ardından vCenter HA nasıl kaldırılır? vCenter HA nedir? Nasıl Yapılır?konularından bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir