Vcenter Distributed Switch Üzerine Host Nasıl Eklenir?

Merhaba, bu yazımda sizlere Vcenter Distributed Switch Üzerine Host Nasıl Eklenir? kısmından bahsedeceğim. Hemen konuya gireyim. Öncelikle Vsphere Web Client içerisine giriş yapıyorsunuz. Ardından sırası ile Network sekmesine giriş yapıyorsunuz. Elbette daha önceden de oluşturduğunuz bir VDS (Vmware Distributed Switch) bulunmak zorundadır. Gelelim mevcut hostumuz üzerine nasıl ekleyeceğimize.

Distributed Switch Üzerine Host Ekleme

Hemen var olan VDS üzerine sağ click Add and Manage Host demeniz gerekmektedir.

Hemen ardından Add Host diyerek devam ediyoruz. Belirlemek istediğiniz bir isim verebilirsiniz.

Şimdi de Vmware Distributed Switch üzerine eklemek istediğiniz hostları seçebilirsiniz. Buradaki en güzel özellik aynı anda birden fazla host seçmemize olanak sağlamasıdır. Mevcut hostlarınızın VDS üzerinde olmayanlarının tümü bu kısımda size gösterilecektir.

Eğer VDS (Vmware Distributed Switch) üzerinde 4 adet uplink portu oluşturduysanız, burada da 4 olarak ayarlamanız gerekmektedir. Bir not olarak ta şunu söyleyebilirim. Birden fazla host ekleyecekseniz, fiziksel port bağlantılarının bir haritasını çıkardıktan sonra farklı networkleri tanımlayın ki, sorun yaşamayın.

Burada Assign Port Group seçerek önceden oluşturmuş olduğumuz bir port grubunu seçiyor ve devam ediyoruz. Port group ile ilgili yazımı bundan sonra hazırlayacağım. Ama konusu gelmişken kısaca bahsedelim. Standart Switch üzerinde port trunk modda ise yani port üstünden birden fazla VLAN geçiyor ise bir grup oluşturuyoruz. Ardından grup üzerinden Vlan tanımı yapıyoruz. Distributed Switch üzerinde de birden fazla ve farklı Vlan üzerinde port grupları oluşturabiliyoruz.

Bu sayede diyelim ki Management networkünü farklı bir NIC üzerinde çalıştıracaksınız. Fiziksel NIC üzerindeki Vmware Distributed Switch’te oluşturduğunuz port grubu seçebilirsiniz. Bu port group sayesinde management trafiğinizi yeni bir NIC üstünden ve yeni bir port group üstünden çalıştırmış olursunuz.

Ardından aşağıdaki gibi son adıma geçmiş olursunuz. Finish diyerek te işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

Bu yazımda Vmware Distributed Switch üzerine hostların nasıl ekleneceğinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir