vCenter Content Libraries Kaldırma İşlemi

vCenter Content Libraries Kaldırma İşlemi

Merhaba, bu yazımda sizlere vCenter Content Libraries kaldırma işlemi konusundan bahsedeceğim. Content libraries içerisinde ISO mount ederken ya da farklı bir sorun yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda mevcut Content Libraries’in database üzerinden temizlenmesi ve yeniden oluşturulması gerekir. Birkaç bilgi verdikten sonra işlemin nasıl yapılacağından bahsedeceğim.

Content Library Ne İşe Yarar?

VMware vCenter’de Content Library, şablonları, ISO görüntülerini, metin dosyalarını ve diğer veri dosyalarını içeren sanal disk dosyalarını saklamak için kullanılır. Content Library temizlemek, gereksiz veya eski içerikleri silerek depolama alanınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

Content Library’den Öğeleri Temizleme Adımları

 • vSphere Web Client’e Giriş Yapın: vSphere Web Client veya vSphere Client (HTML5 tabanlı) aracılığıyla vCenter Server’a giriş yapın.
 • Content Library Yönetimi: İstemcinin sol tarafındaki gezinti bölmesinde, “Content Libraries” (İçerik Kütüphaneleri) bölümünü bulun ve tıklayın.
 • Kütüphane Seçimi: Temizlemek istediğiniz Content Library’i seçin. Bu, size bağlı olarak farklı adlarda olabilir.
 • İçerik Gözden Geçirme: Content Library içindeki öğeleri gözden geçirin. Her bir öğeyi inceleyerek, güncellenmeyen veya gereksiz olanları tespit edin.
 • Öğeleri Silme: Silmek istediğiniz öğeleri seçin ve sağ tıklayıp “Delete” (Sil) seçeneğini belirleyin veya ilgili silme simgesine tıklayın.
 • Onaylama: Bir öğeyi silme işlemini onaylamanız gerekecektir. Unutmayın ki bir öğe silindiğinde, bu işlem geri alınamaz ve öğe kalıcı olarak kaldırılır.
 • İşlemi Tamamlayın: Silme işlemini tamamladıktan sonra, Content Library’nin ve depolama alanının güncellenmiş durumunu gözden geçirin.
 • Yedekleme ve Güvenlik: Önemli öğeleri silmeden önce, yanlışlıkla kritik bir dosyayı silmekten kaçınmak için bir yedeklemeniz olduğundan emin olun. Ayrıca, içerik kütüphanesindeki öğelerin kullanılmadığından emin olmak için, sanal makineler veya diğer hizmetler tarafından kullanılan öğelerin olmadığını iki kez kontrol edin.
 • Günlükleri Kontrol Etme: İşlemi tamamladıktan sonra, herhangi bir hata mesajı veya uyarı olup olmadığını görmek için günlükleri kontrol edebilirsiniz.

NOT: Eğer otomatik bir temizlik veya daha kapsamlı bir yönetim istiyorsanız, VMware’in API’larını kullanarak veya PowerCLI gibi araçlar kullanarak işlemleri otomatize edebilirsiniz. 

Content Libraries Database’den Kaldırmak

Çalışmaya başlamadan önce mutlaka vCenter sunucunuzun memory’siz bir snapshot’ını almalısınız. Ardından SSH bağlantısı ile vCenter sunucunuza bağlanmalısınız.

Content Libraries Menüsü

Sorun yaşamamak adına ilk yapılması gereken iki servisi durdurmak olmalıdır.

 • vmware-vpxd
  vmware-content-library
 • service-control –stop vmware-vpxd
  service-control –stop vmware-content-library

Servisler durduktan sonra vcenter database üzerinden sileceğimiz için öncelikle aşağıdaki komut ile VCDB database üzerine bağlanmış oluyoruz.

/opt/vmware/vpostgres/current/bin/psql -d VCDB -U postgres

Artık Content Libraries altındaki datastore’larımızın ID numaralarını bulmak ve detaylarını görmek kalıyor. Aşağıdaki komutları sırası ile koşturarak libray id ve datastore’larınızın tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

select * from cl_storage;
select * from cl_library;
select * from cl_library_storage;
select * from cl_libraryitem;
select * from cl_libraryitemversion;
select * from cl_libraryitemversionfile_view;
select * from cl_librarywithitems_view;

Yukarıdaki komut çıktılarını bir notepad üzerine alırsanız, komutların içerisine yapıştırmak daha kolay olacaktır. Çıkan library id leri aşağıdaki komutların sonunda tırnak içlerine yapıştırıyoruz.

delete from cl_libraryitemversion where libraryitemid in (select id from cl_libraryitem where libraryid =”);
delete from cl_libraryitem where libraryid =”;

delete from cl_library_storage where library_id =”;
delete from cl_library where name=”;

Bunları yaptıktan sonra Content Libraries kısmında hiçbir datastore ya da config kalmadığını göreceksiniz. Artık yapmamız gereken tek şey çalışmaya başlarken, durdurmuş olduğumuz servisleri de yeniden çalıştırmak olacak. Ardından da yeni bir content libraries kolaylıkla oluşturabilirsiniz.Son olarak herhangi bir sorun yoksa almış olduğunuz snapshot’ı da silebilirsiniz.

service-control –start vmware-vpxd
service-control –start vmware-content-library

NOT: Daima vCenter ve ESXi versiyonunuzun belgelerini inceleyin çünkü arayüz veya özellikler sürüme göre değişebilir.

Bu yazımda sizlere vCenter Content Libraries kaldırma işlemi konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir