Vcenter Appliance Command Line Upgrade

Merhaba, bu yazımda sizlere mevcut Vcenter versiyonunuzu yükseltmeyi anlatacağım. Vcenter Appliance command line upgrade işlemi nasıl yapılır? Öncelikle Vcenter ürününüzü hangi versiyona yükseltecekseniz, myvmware üzerinden Products kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Products Patches kısmına giriş yapıyorsunuz. Sırasıyla Vcenter için VC seçip hangi versiyon istiyorsanız search demeniz gerekmektedir.

Görüldüğü gibi son versiyona geçirmek istiyoruz. Onun için son versiyonu indiriyoruz. Ardından bu indirmiş olduğumuz ISO dosyasını datastore içerisine upload ediyoruz. Ardından Vcenter sunucumuza giderek ilgili ISO dosyasını bağlıyoruz ve connect duruma getiriyoruz.

Vcenter Upgrade

Artık işimizi Putty ile Vcenter sunucumuza SSH yaparak halledeceğiz. İlk olarak putty ile bağlanıyor ve yetkili olan root kullanıcısı ile bağlanıyoruz. Ardından ilk olarak aşağıdaki komutu kullanıyor ve command’a düşüyoruz.

appliancesh

Eğer giriş yapmazsa aşağıdaki https://Vcenteripadresi:5480 giderek access kısmından aşağıdaki ayarı enable etmeniz gerekmektedir.

Ardından Command kısmı aşağıdaki gibi görünecektir. Burada yapmanız gereken software-packages komutunu kullanmak olacaktır. Burada ne işlem yapacağınızı görebilirsiniz. Validate, install, stage gibi işlemler uygulayabilirsiniz. Biz önce stage edeceğiz ardından da ISO dosyamız üzerinden Vcenter upgrade işlemini başlatıyor olacağız.

İkinci olarak software-packages –iso –acceptEulas komutunu giriyoruz. Burada ISO versiyon onaylanmış olacak. Ardından da stage işlemi için software-packages list –staged komutunu kullanmanız gerekmektedir. Burada geçilecek versiyon, size, versiyon tarihi gibi tüm bilgileri görebilirsiniz.

Burada yapmanız gereken işlem artık yükseltme işlemine başlamak için software-packages install –staged komutunu kullanıyoruz. Upgrade işlemi başlatılmıştır. Bekliyoruz. Son olarak işlemin tamamlandığını ve Vcenter sunucunuzu yeniden başlatmanız gerektiği bilgisi gelecektir. Burada direk reboot komutu ile sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz.

shutdown reboot -r “patch reboot”

Açıldıktan sonra versiyonunuzu hem Vcenter üzerinden hem de https://Vcenteripadresi:5480 üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Bu şekilde Vcenter Appliance sunucunuzu manual olarak üst versiyona yükseltebilirsiniz. Vmware KB sayfası sorun çözme konusunda sizlere yol gösterici olmaktadır. Aşağıdaki link üzerinden Vmware önerilerini ve gereksinimlerini kontrol edebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Install Vcenter Server Patches

Bu yazımda sizlere Vcenter Appliance command line upgrade işleminden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir