Vcenter Appliance 7.0 Upgrade to 7.0.2 Version

Merhaba, bu yazımda sizlere Vcenter Appliance 7.0 Upgrade to 7.0.2 Version işleminden bahsedeceğim. Vmware, sürekli olarak güvenlik güncellemeleri ve sorunların çözülmüş olduğu Fix versiyonları yayınlamaktadır. Bunları güncel olarak sürekli takip etmeli ve donanım uyumluluklarınızı da kontrol ederek yükseltme işlemlerini yapabilirsiniz.

Kontrol İçin Okumanız Gerekmektedir.

Bunlar hem VCSA (Vcenter Server Appliance) hem de ESX versiyonları olarak çıkmaktadır. Bugün VCSA yani Vcenter sürümü yükseltme işlemini göstereceğim.

İlk olarak yapmamız gereken Vcenter Appliance Management kısmına giriş yapmaktır.

Bu adres vcenterserveripadresiniz:5480 olmalıdır.  Buraya giriş yaparken root kullanıcı ve şifresini kullanabilirsiniz. İkinci kontrol edilmesi gereken nokta ise Vcenter sunucunuzun internete çıkıyor olmasıdır. Çünkü yeni yöntemde Vcenter yükseltme için herhangi bir ISO dosyası indirmenize gerek olmadan Appliance Management içerisinden indirmesini sağlıyorsunuz.

Vcenter Appliance Management arayüzüne giriş sağladıktan sonra sol menüden Update kısmına giriş yapılır. Burada bir hata görürseniz, çarpıdan direk kapatabilirsiniz. Ardından Chechk CDROM + URL kısmına tıklayın ve bekleyin.

Size mevcut sürümünüzden bugüne kadar yayınlanmış olan tüm sürümleri listeleyecektir.

Buradan hangi versiyonu yüklemek istiyorsanız, onun üzerine tıklayın ve ardından yukarıdaki kısımdan stage and install demeniz gerekmektedir.

İlk karşınıza gelen ekran bir onay ekranı olacaktır. Burayı onaylayıp next diyebilirsiniz.

Ardından sizden SSO pasword isteyecektir. Bu da Vcenter administrator@vsphere.local kullanıcınızın parolasıdır.

İşleme başlamadan önce Vcenter Appliance sunucunuzun yedeklerini aldım diye işaretlemeniz gerekiyor. Ne olur ne olmaz diye mutlaka sunucunun bir snapshotını mutlaka almalısınız.

VCSA yükseltme işleminin tamamlanması, internet hızınıza göre farklılık gösterebilir. Yaklaşık 45 dakika, 1 saat aralığında değişmektedir. Tamamlandıktan sonra Vcenter Appliance Management arayüzünde yeni versiyonu aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

Ardından Vcenter arayüzüne giriş yapmalı ve buradan da ilgili versiyonu kontrol edebilirsiniz. Vcenter Appliance sunucumuzu en yeni versiyon olan 7.0.2 versiyonuna upgrade etmiş olduk. Bu yazımda sizlere Vcenter Appliance 7.0 Upgrade to 7.0.2 Version işleminden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir