vCenter 7 Root Password Expire

Merhaba, bu yazımda sizlere vCenter 7 Root Password Expire konusundan bahsedeceğim. Ortamınıza vCenter kurulumunu ilk kez yapıyorsanız ve root password expire olmasın şeklinde ayarlamadıysanız 90 gün sonrasında bu hata ile karşılaşacaksınız. Bunun ardından da Vmware vCenter Server Management (https://vcenterip:5480) kısmına giriş yapamıyor hale geleceksiniz.

Diyelim ki, ortamınıza yeni bir vCenter kurdunuz ve root password expire olmasın ayarını yapmayı unuttunuz ve 90 günün sonunda VCSA Management kısmına giriş yapamadığınızı fark ettiniz. Bunu hata olarak vCenter içerisine girdiğinizde de aşağıdaki şekilde görebileceksiniz.

Böyle bir durumda yapmanız gereken root password yeniden belirlemek olacaktır. vCenter sunucunuz üzerine konsoldan bağlantı sağlayarak F12 ile restart etmelisiniz.

Root password resetlemek adına ilk yapılması gereken şey cihazın snapshot’ını oluşturmaktır. İşlemi yapmak için vCenter sunucumuzu restart etmemiz gerekecek. Cihaz yeniden başlarken konsol üzerinde Photon OS gördüğünüzde “e” tuşuna basmanız gerekmektedir. Aşağıdaki ekran karşınıza gelmiş olacak.

Linux ile başlayan satırın en sonuna ekranda görülen komutun en sonuna rw init=/bin/bash komutunu eklemelisiniz.

Ekledikten sonra F10 ile kaydetmelisiniz. Aşağıdaki root ekranı gelecektir.Burada mount -o remount,rw / komutunu çalıştırıyoruz.

Ardından şifre belirlemek için passwd komutunu çalıştırıyoruz. İki kere şifremizi yazıyoruz. Ardından umount / komutunu yazıyoruz. Son olarak ta reboot -f komutunu çalıştırarak restart olmasını sağlıyoruz.

Cihaz açıldıktan sonra https://vcenterip:5480 linkine giriş yapmalısınız. Menüden Administration içerisine giriş yapmalısınız. Ve aşağıda görüldüğü gibi edit diyoruz.

Password never expire olarak ayarlıyoruz ve kaydediyoruz. Bundan sonra root kullanıcısının şifresi dolmayacak. Bu yazımda sizlere vCenter 7 Root Password Expire konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir