Powershell ile Office 365 Üzerine Nasıl Bağlanılır?

Bu yazımızda Office 365 üzerine powershell ile nasıl bağlanılacağını anlatmaya çalışacağım. Günümüzde birçok şirket Office 365 kullanmaktadır. Office 365 kullanırken web arayüzü oldukça iyi bir kullanım sunmaktadır. Ancak bazı durumlarda powershell üzerinden erişimin daha uygun olduğunu fark edersiniz. Bu yazı ile powershell üzerinden Office 365 bağlantısı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını sizlere anlatacağım.

Powershell ile Office 365’e bağlanabilmek için yapılması gerekenler;

Öncelikle powershell üzerinde oturum açmalısınız.

Ardından powershell içerisinde kimlik bilgilerinizi bir değişken içerisinde saklayacağınız kodu girmelisiniz.

$Cred = Get-Credential

Komutu çalıştırdıktan sonra karşınıza username ve password girebileceğiniz bir pencere açılacak. Buraya kimlik bilgilerinizi girmelisiniz.

Ardından Office 365 sunucusu üzerinden yeni bir powershell oturumu başlatmalısınız. Ve aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell/ -Credential $Cred -Authentication Basic –AllowRedirection

Yeniden aşağıdaki komutu kullanarak oturumunuzu içeriye aktarmalısınız.

Import-PSSession $Session

Eğer bu kısımda herhangi bir hata almadıysanız, artık içeridesiniz demektir. Dilediğiniz komutu çalıştırabilirsiniz. Office 365 üzerine bağlanarak işlemlerinizi yaptıktan sonra da aşağıdaki komut ile powershell üzerinden oturumunuzu sonlandırabilirsiniz.

Remove-PSSession $Session

Powershell üzerinden Office 365 içerisine bağlanabilmek için gerekli kodun tamamını aşağıda sizler için iletiyorum.

 • $Cred = Get-Credential
 • $Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://outlook.com/powershell/ -Credential $Cred -Authentication Basic -AllowRedirection
 • Import-PSSession $Session
 • Remove-PSSession $Session

Yukarıda Import-PSSession $Session komutunu yazdıktan sonra aşağıdaki hatayı almanız durumunda yapılacakları da not olarak ekleyelim.

Import-PSSession: Bu sistemde çalışan scriptler devre dışı bırakıldığı için dosyalar yüklenemiyor.

Bu hata sizin powershell yürütme politikanızı değiştirmeniz gerektiğini söylemektedir. Yapmanız gereken işlem öncelikle Powershell uygulamasını run as admin olarak çalıştırmalısınız.Powershell penceresi içerisinde aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.

Set-ExecutionPolicy RemoteSigned

Son olarak sizden politikanızı değiştirmek istemeniz sebebiyle bir onay sorusu gelecektir. Bu soruya da “Y” ile onay vermelisiniz. Artık Powershell üzerinden Office 365’e bağlısınız. Komutlarınızı çalıştırabilir ve kısayolda iyi raporlar ve configler elde edebilirsiniz.

Bu yazımda Powershell uygulaması üzerinden Office 365’e nasıl bağlantı yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştım. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle.


 

2 yorum

 1. emrah Yanıtla

  merhaba, öncelikle bazı noktalarda daha açıklayıcı olabilir misiniz? mesela ; Öncelikle powershell üzerinde oturum açmalısınız. Nasıl yapacağız? gibi.
  teşekkürler

  • Dağcan Nural YazarYanıtla

   Merhaba;

   Powershell üzerinde öncelikle 365 e aşağıdaki komutla bağlanmanız gerekmektedir. Komutu veriyorum.

   Connect-EXOPSSession -UserPrincipalName account

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir