Microsoft Teams – How to Enable Closed Captioning

Merhaba, bu yazımda sizlere özellikle pandemi döneminde kullanımı oldukça fazlalaşmış olan Mircrosoft Teams uygulamasında altyazı nasıl etkinleştirilir? Microsoft Teams üzerinde canlı toplantılarınızı yaparken altyazıları görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede uygulama, konuşmacıyı tanımlar ve kelimeleri söyleyen kişileri de gösterecektir. Microsoft TeamsHow to enable closed captioning?

Microsoft Teams uygulamanızı kullanırken karşı tarafın sesini kesik kesik duyuyorsanız ya da farklı katılımcıların seslerini duyamıyorsanız da live caption seçeneğinin oldukça kullanışlı bir özellik olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Buna örnek vermek gerekirse; gürültülü bir ortamda olduğunuzu düşünün. Kulaklığınızı da kullanamıyorsunuz. Live caption yani canlı altyazı özelliği sayesinde Teams üzerindeki anlatımı ya da tartışmayı eksiksiz bir şekilde takip edebilirsiniz. Öte yandan toplantı içerisindeki farklı bir kişi işitme güçlüğü çekiyor olabilir. Ya da İngilizce seviyesi anlamaya yeterli olmayabilir. Live caption sayesinde kimse konu kaçırmayacak hale gelmiş olacaktır.

Dilerseniz, şimdi bahsettiğimiz bu Live Caption yani canlı altyazı özelliğini sizlere anlatmaya başlayalım. Ayrıca yöntemler içerisinde Teams üzerinde daha doğru altyazılar için püf noktaları ve ipuçlarını da sizler için belirteceğiz.

Microsoft Teams – Enable or Disable Live Captions

Teams üzerinde saati gelen toplantınıza giriş yaptınız. Ardından Teams’in sağ üst kısmında yer alan ve diğer seçenekleri ifade eden … menüsüne tıklıyoruz. Ardından aşağıdaki şekilde Turn on live captions seçeneğini işaretliyoruz.

Live caption özelliğini kapatmak için ise yine … menüsüne giriş yapmalı ve aşağıda görüldüğü gibi Turn off live captions seçeneğine tıklanmalıdır.

Live Caption Sınırlamaları

Microsoft Teams uygulaması üzerindeki canlı altyazıların sadece İngilizce dilini kullanabildiğini unutmamalısınız. Dolayısıyla farklı dillerdeki kelimeler yazıya dökülemez. Örneğin; birisi aksanlı konuştuğunda, altyazıların çok doğru olamayacağını belirtmek gerekir.

Bunun sebebi sistemin anadilinin İngilizce olan kişilerin ses kayıtlarına dayanmasıdır. Aynı şekilde benzersiz seslerde ya da çocuk seslerinde de doğru altyazı elde edilmeyebilir. Teams toplantısına katılmış kişiler küfür ya da müstehcen ifadeler kullandığında ise bu kelimeler de canlı altyazı olarak yakalanmamaktadır.

Ayrıca konuşmacının arka tarafında çok fazla gürültü varsa altyazıların doğruluğu düşebilir. Son olarak aynı anda birden fazla kişi konuştuğunda da Microsoft Teams uygulaması takip etmekte zorlandığı için altyazılarda zorlanmaktadır.

Doğru Altyazı İçin İpuçları

Microsoft Teams uygulamasında live caption özelliğini verimli kullanmak için direkt olarak mikrofona yakın konuşmalısınız. Çok hızlı ve kelimeleri yuvarlayarak konuşmamalısınız. Yüksek kaliteli bir mikrofon kullanırsanız daha verimli live caption yazacağından emin olabilirsiniz. Dolayısıyla gürültü engelleyici bir mikrofon kullanabilmenizde fayda olacaktır. Son olarak ofisteyken ve birden fazla kişinin konuşması bekleniyorsa, uzaktan ses alabilen bir mikrofon kullanmalısınız.

Live Caption Özelliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teams üzerinde yapmış olduğunuz toplantı tamamlandığında, kaydedilmiş olan tüm altyazı verileri kalıcı olarak silinecektir. Şirketiniz altyazı verilerinizi hiçbir şekilde saklamamaktadır. Teams uygulaması live caption özelliği ile Microsoft Otomatik Konuşma Tanıma sistemini kullanmaktadır. Dolayısıyla konuşmayı metne dönüştürmeyi en iyi şekilde kullanmaktadır.

Sistem herhangi bir insanın müdahalesi olmadan çalışmaktadır. Toplantı verilerinize de hiç kimse ulaşamayacaktır. Live Captions özelliği toplantılarınızı oldukça verimli hale getirecektir. Gürültülü bir yerde dahi olsanız, özellik sayesinde toplantıyı daha verimli takip edebilir hale geleceksiniz. Son olarak doğru altyazılar için mutlaka kaliteli bir mikrofon kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımda sizlere özellikle pandemi döneminde kullanımı oldukça fazlalaşmış olan Mircrosoft Teams uygulamasında altyazı nasıl etkinleştirilir? Microsoft Teams – How to enable closed captioning? Konusundan ve ipuçlarından bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir