İnternette Görüntüleri Hedeflenmiş Şekilde Arama

Merhaba, bu yazımda sizlere internette görüntüleri hedeflenmiş şekilde arama konusundan bahsedeceğim. Günümüzde herhangi birşey aramak istediğimizde Google arama moturu kullanmaktayız. Bugün her internet kullanıcısı, Google arama motorunun sadece web sitelerini aramak için kullanılmadığını bilirler.

Google arama motoru üzerinde belirli bir konu ile ilgili resimleride aramak için kolaylıkla kullanılabilmektedir. Görsel arama özelliği standart arama alanından ya da direkt olarak images.google.com.tr linki üzerinden de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Google, bu link üzerinde daha az bilinen bir işlev sunmaktadır. Dolayısıyla bir konu ile ilgili resmi, ya da o resimleri içeren web sitelerini kolaylıkla görebilirsiniz. Bu da bilgi parçalarını bilmeyi kolaylaştırmaktadır.

Burada tek yapmanız gereken şey sabit sürücünüzde bulunan resmi arama kısmına sürüklemek olacaktır. Yani tek yapmanız gereken sürükle bırak işlemini gerçekleştirmek olacaktır. Arama motoru bunun üzerine optik olarak benzer resimleri ve doğrudan isabet resimleri karşınıza getirecektir.

Benzer olan işlevi tineye.com web sitesi üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bu web sitesi bir görseli arama kısmına sürüklemeye de izin vermektedir. Bununla birlikte Tineye herhangi bir görselin bağlantısını arama alanına sürüklemeye de izin vermektedir. Sürükledikten sonra da resmin bulunduğu web siteleri aranmış olacaktır.

Bu yazımda sizlere internette görüntüleri hedeflenmiş şekilde arama konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir