HPE Synergy GEN 480 ILO Üzerine VMWare ESXİ Kurulumu

HPE Synergy GEN 480 ILO Üzerine VMWare ESXİ Kurulumu nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere HPE Synergy sunucuları bay’lerine nasıl vmware esxi kurulumu yapılacağını anlatacağız. HPE Synergy şasisi üzerinde duruma göre bir bay sayısı mevcuttur. Bunların her bir bay’i üzerine ister işletim sistemi kurabilir, isterseniz de vmware esxi kurabilirsiniz. Böylece 2 farklı platform üzerinde sanallaştırma ortamları yaratmış olursunuz. Ve sunucularınızı ister Hyper-V ortamına, ister VMWare ESXİ ortamı üzerine konumlandırabilirsiniz.

Hemen kurulum adımlarına hızlıca geçiş yapalım. Öncelikle HPE Synergy sunucularımız üzerindeki bir bay üzerine launch console diyerek giriş yapıyoruz. Ve power sekmesinden memontary press tuşuna basarak bay’in açılmasını sağlıyoruz.

Bu ekran üzerinde ilk kez açtığınızda driver tanıma ve gözden geçirme yapacağından biraz uzun sürebilir. Bu tamamlandıktan sonra alt kısımda F tuşları ile ilgili menüler belirecek. Burada da F10 ile menüye giriş sağlıyoruz.

Bu seçim de bir süre bekletecektir. Paniğe kapılmayın. Bu sırada aşağıdaki ekran ile de karşılaşmanız mümkündür.

HPE ekranı sonrasında karşınıza iki menüden oluşan bir ayar sayfası gelecektir.

Eğer Bay üzerine windows işletim sistemi kurulumu yapacaksanız yukarıdaki Virtual Devices kısmından image file diyerek windows iso dosyasını göstererek, os install seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Ancak biz makalenin başında da belirttiğimiz gibi Bay üzerine VMWare ESXİ kuracağız. Bu sebeple Perform Maintanance seçeneğine tıklıyoruz.

Vmware ESXİ kurulumunu doğru yapabilmek için var olan RAID konfügrasyonlarını sıfırlamamız gerekmektedir. Aksi takdirde vmware esxi kurulumu yapmanıza izin veremeyecek olup, diskleri görmeyecektir. Bu sebeple üstteki resimde gördüğünüz gibi RAID Confugration içerisine girmeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki gibi giriş sağladıktan sonra HPE server menüsüne giriş yapılmalı ve Configure seçeneği içerisine giriş yapılmalıdır.

Ardından Bay üzerindeki var olan configi silmek için clear confugration seçeneğini işaretlemeliyiz.

Yukarıdaki menüde görüldüğü üzere create array seçeneği ile disk ayarlarını yeniden konfigliyoruz.

Burada yapmamız gereken tek şey disklerimizi yukarıdaki şekilde seçmek olacaktır.

Seçimleri yaparak create dedikten sonra bize son adım olarak diskin boyutunun ne olacağını ve hangi RAID konfigrasyonlarına sahip olduğu ile ilgili bilgilendirecek. Ardından finish butonu ile onaylamamız gerekecek.

Disk ayarlarını tamamlamış olduk. Ve başladığımız ekrana geri döndük. Artık bir eksiğimiz kalmadığına göre VMWare ESXİ kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Öncelikle aşağıdaki resimde görülen üst menüdeki Virtual Devices kısmından VMWare hangi sürüm kullanılacak ise ilgili ISO dosyası gösterilir. Ve Express OS Install menüsüne girilir.

Yukarıdaki menüde kesinlikle Asisted Install kısmı el ile değiştirilerek, Manual olarak seçilmelidir. Hemen ardından ileri butonu ile aşağıdaki gibi devam edilmelidir.

Resimde görüldüğü üzere bağlamış olduğumuz ISO dosyası içeriği ile birlikte DVD-Rom olarak görünmektedir. Yeniden ileri oka tıklayarak devam ediyoruz.

Gördüğünüz gibi Launch Now denilerek kurulum başlatılmış olacaktır.

HPE Bay’i yukarıdaki gibi otomatik olarak bağladığımız ISO üzerinden VMWare ESXİ kurulumu başlayacaktır.

HPE Bay’i otomatik bir şekilde yeniden başlayacaktır. Ve yine bağladığınız cd üzerinden kaldığı yerden kuruluma devam edecektir. Yukarıda ESXİ kurulumunun başladığını görmektesiniz.

Görüldüğü üzere kurulum biraz uzun sürebilir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kurulum devam edecektir.

Kurulum sürerken bir süre sonra karşınıza bir onay ekranı belirecektir. Yukarıdaki şekilde onaylayarak devam edilmelidir.

VMWare ESXİ kurulumu sizden yukarıdaki gibi bir onay daha isteyecektir. Bu ekranı F11 tuşuna basarak kolaylıkla geçebilirsiniz.

F11 tuşu ile geçiş yapıldıktan sonra da yukarıda görüldüğü gibi diski seçmeniz gerekmektedir. Yalnızca bir diskimiz olduğu için Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

Ve son adım olarak ESXİ kurulumunu yukarıdaki resimde olduğu gibi install diyerek onaylıyoruz. Ve aşağıdaki gibi kurulum başlamış oluyor.

Son olarak aşağıdaki şekilde yeniden başlatılacaktır. Artık HPE Bay’i üzerine VMWare ESXİ kurulumunu yapmış bulunmaktasınız.

İşlem tamamlandı. ESXİ açıldıktan sonra karşınızda yalnızca F2 ve F11 menüsü olacak. Kurulum yaparken size root için password belirlemeniz de iletilecek. O ekranda parolayı boş ta bırakabilirsiniz. Açıldıktan sonra da DNS, IP adresi veya hostname değiştirmek için F2 tuşuna basarak Customize ekranına giriş yapabilir ve dilediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir