HPE Synergy 480 Gen10 Bıos Upgrade Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere HPE Synergy 480 Gen10 BIOS upgrade nasıl yapılır? Konusundan bahsedeceğim. HPE Synergy şasesi üzerinde bulunan 480 Gen10 hostlarımızdan birisine BIOS upgrade işlemi yapmak istiyoruz. Dilerseniz hemen işleme başlayalım.

Oneview üzerinde bu işlemleri paket olarak sunuculara basmamız mümkün olabilmektedir. Fakat canlı hostlarınız üzerinde dilediğiniz zaman bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. BIOS yeni versiyon çıktığında da cihazlarınızın güncel kalması için bunları sürekli kontrol etmelisiniz. Dolayısıyla BIOS versiyon upgrade işlemi birçok memory sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Her daim son ve en güncel versiyona sahip olmanız gerekmektedir.

Synergy 480 Gen 10 BIOS Upgrade

Öncelikle ilk yapmamız gereken işlem şu anda BIOS güncel versiyonu olan 2.50 aşağıdaki link üzerinden indirmek olacak.

BIOS Firmware 2.50 Version

Hemen ardından 32 MB büyüklüğündeki dosyamızı local yani bilgisayarımızda bir yere alıyoruz. Ardından Synergy şasemizin arayüzüne giriş sağlıyoruz. Sol üst köşede Oneview yazan menüye giriyoruz. Servers altından server hardware yazan sekmeye giriş yapıyoruz.

Tüm donanımlarımız listeleniyor.

Burada BIOS upgrade yapmak istediğimiz donanımın üzerine bir kere tıklıyoruz. Ve açılan hardware menüsü altından ILO adress yazan ip adresinin üzerine tıklıyoruz.

Klasik HPE ILO5 arayüzü sizleri karşılayacak. Burada hostunuz üzerindeki mevcut BIOS versiyonlarını System Rom yazan kısımdan kontrol edebilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var. BIOS upgrade işlemi yapmadan önce hostunuzu mutlaka maintenance moda almalısınız. Çünkü BIOS versiyon upgrade işlemi yeniden başlatma gerektirmektedir.

Ardından sol tarafta bulunan menü içerisinden Firmware & OS Software içerisine giriş yapıyoruz. Burada donanım üzerindeki tüm firmware versiyonları karşınıza gelecektir.

Sağ tarafta yer alan update firmware seçeneğine tıklıyoruz ve az önce indirmiş olduğumuz BIOS 2.50 dosyasını gösteriyoruz.

Ardından sunucumuzun kapalı olduğundan emin oluyoruz. Ve flash butonuna tıklıyoruz. Mevcut ilerlemeleri ILO 5 arayüzündeki Firmware & OS Software menüsü içerisindeki Installation Queue sekmesinden takip edebilirsiniz.

BIOS versiyon upgrade işlemi yaptığınız hostunuz aşağıdaki şekilde işlemlere devam edecek.

İşlemler tamamlandıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi hostu restart etmenizi isteyecek.

Hostunuz restart işleminden sonra update geçilmiş bir şekilde açılacaktır. Information kısmında System Rom kısmından versiyonunu kontrol edebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere HPE Synergy 480 Gen10 BIOS upgrade nasıl yapılır? Konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir