HPE Oneview 4.10 Versiyonu Son Sürüme Nasıl Güncellenir?

Merhaba, bu yazımda sizlere HPE Oneview 4.10 Versiyonu Son Sürüme Nasıl Güncellenir? kısaca anlatacağım. Hayatımıza giren HPE ürünleri ile Oneview de beraberinde gelmişti. Bundan daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Kısaca özetlemek gerekirse; ortamınızda bulunan tüm HPE sunucularını tek merkezi bir arayüzden yönetmenize yarayan iyi bir tool.

Öncelikle burada uygulayacak olduğum sistemin Oneview 4.10 versiyona sahip olduğunu söylemek istiyorum. Şunu belirtmek gerekir ki; 4.10 versiyonu çok eski olduğundan 5 versiyonuna bir kerede yükseltme yapılamamaktadır. Bunun için aşağıdaki linkten HP üzerinden ilgili birkaç update indirilerek, hazırda bekletilmesi gerekmektedir. Bu arada update dosyalarını güncelleme yapacağınız Oneview ile aynı Vlan üzerine alırsanız, işlemin hızı açısından fayda sağlayacaktır.

Oneview Upgrade İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk aşamamız elbette her işlemden önce olduğu gibi yedek almak olacaktır. Bunun için Oneview arayüzüne girdikten sonra Settings sekmesini tıklamak ve ardından Backup sekmesine girmek olacaktır. Bu alanda aşağıda görüldüğü gibi Create Backup diyoruz ve bir yerde saklıyoruz.

Yukarıda belirttiğim gibi 4.10 eski bir versiyon olduğu için direkt yükseltme yapılamıyor. Dolayısıyla işlemi de 3 aşamada yapacağız. İlk önce aşağıdaki linkten 4.20.01.01 versiyonu indirmemiz gerekmektedir.

Upgrade ve SPP Dosyalarının İndirme Linkleri

https://support.hpe.com/hpsc/swd/public/detail?swItemId=MTX_95397a1321f4455099ddf8edc9

Ardından 4.20.02 versiyonunu aşağıdaki linkten indirmemiz gerekmektedir. (Bu eğer sorun çıkarsa dönüş yapmanız açısından önemli)

https://support.hpe.com/hpsc/swd/public/detail?swItemId=MTX_0ef2533eae5b4976980d0f7ffb

Son olarak ta en güncel Oneview versiyonu olan 5.0.02 versiyonunu aşağıdaki linkten indiriyoruz. Burada aşağıdaki gibi bir preupgrade dosyası da bulunmaktadır. Bunu da 5.0.02 versiyonundan önce patch olarak geçeceğiz.

HPE_Preupgrade_4.20_5.00_Z7550-96608.bin (265.98 KB)

https://support.hpe.com/hpsc/swd/public/detail?swItemId=MTX-af7c24b0f3e54faf818e4c57d1

Upgrade İşlemleri

Ardından işlemlerimizi başlayabiliriz. Öncelikle ilk indirdiğimiz dosya ile güncelleme işlemine başlıyoruz. 4.20.01.01 versiyon güncellemesini yüklemek için Oneview arayüzünde Settings sekmesine giriş yapıyoruz. Appliance üzerinde update seçeneğine tıklayarak aşağıdaki şekilde gösteriyor ve başlatıyoruz.

Bu update tamamlandıktan sonra sync işlemi yapacak. O da bittikten sonra Settings kısmında appliance içerisinde versiyonun değiştiğini göreceksiniz. Şimdi diğer versiyona güncelleyeceğiz. Ancak öncesinde preupgrade olan bin dosyası formatındaki patch dosyasını yine aynı şekilde yüklemeye başlıyoruz. İşlemler sunucu sayısı ve log dosyalarınızın yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. 2 – 3 saat kadar sürmektedir.

Ardından yukarıda indirmiş olduğunuz Preupgrade patch geçmemiz gerekmektedir. Bu işlemi Settings içerisinden Appliance üzerinden upload ediyoruz, yaklaşık 30 – 40 dakika kadar bekletmektedir. Bu işlem de tamamlandıktan sonra yine Backup create backup işlemini yapıyoruz. Sonra elimizde bulunması açısından download backup diyoruz. Sunucumuzda bir yerde tutuyoruz.

Güncelleme işlemimize hız kesmeden devam ediyoruz. Artık sıra geldi son ve en güncel versiyon olan 5.0.02 versiyona geçiş yapmaya. İndirmiş olduğumuz dosyayı yine Oneview arayüzünden settings kısmından appliance diyerek upload ediyoruz. Bu işlem yaklaşık olarak 5 saat sürecektir.

Zaten eski yukarıdan gelen arayüz yerine yeni bir görünüme ulaştığınızı hemen fark edeceksiniz. Eskiye kıyasla, soldan aşağı doğru akan yeni bir menü olarak güncellendiğini göreceksiniz.

Güncellemeden önceki arayüz ile güncellemeden sonraki iki arayüzü de karşılaştırabilmek açısından aşağıya ekran görüntülerini bırakıyorum.

Bütün bunların ardından geliyoruz son aşamaya. Yani Logical Enclosure güncellemelerini indirmiş olduğumuz SPP dosyası ile yükseltme işlemine. Bunun için yenilenmiş Oneview arayüzünde sol menüde Servers sekmesi altından Logical Enclosure içerisine giriş yapmalısınız. Mevcuttaki logical enclosure’larınızı aşağıdaki gibi görüntülemiş olursunuz.

 

Hemen ardından sağ üst kısımdaki actions sekmesinden update firmware seçerek ilgili SPP dosyasını browse ile gösteriyorsunuz. Ve ok diyerek güncellemenizi başlatıyorsunuz. Bu işlem yaklaşık olarak 1 – 2 saat sürecektir.

 

Böylelikle Oneview üzerindeki bütün upgrade sürecini tamamlamış oluyoruz. Bu yazımda sizlere eski versiyon bir Oneview’i nasıl en güncel versiyona güncelleyeceğinizi anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir