Firefox Sekmelerinde Ses Çıkışını Otomatik Durdurma

Merhaba, bu yazımda Firefox sekmelerinde ses çıkışını otomatik durdurma işleminden bahsedeceğim. Öncelikle Firefox’un günümüzde oldukça güncel kullanıldığını söylemekte fayda var. Birçok güzel ve kullanışlı Add-On yani eklenti ile de kullanıcılara güzel imkanlar sağlamaktadır. Anlatacağım özellik te onlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Firefox web tarayıcısı üzerinde o an için etkin olan sekmede mi yoksa farklı bir sekmede olduğuna bakılmaksızın, tüm sayfadaki ses kaynaklarını direk olarak çalmaktadır. Bir tarayıcı kullanırken birçok farklı sekme açarak kullandığımızdan dolayı bu tip şeyler çirkin bir ses karşımına olanak sağlamaktadır.

Firefox üzerinde açmış olduğunuz sekmelerde bir ses kaynağı varsa direk olarak çalmaya başlar. 4 ayrı sekme açsanız ve hepsinde bir ses olsa hepsi birden çalmaya başlayacak ve bu da rahatsız bir görüntü oluşturacaktır. Dolayısıyla bu sorunu aşmanın çok güzel bir eklenti ile yapılması mümkün kılınmaktadır.

Firefox tarayıcısı üzerindeki bu güzel özellik otomatik duraklat isimli eklenti sayesinde mümkün olacaktır. Belirttiğimiz eklentiyi yükledikten sonra açmış olduğunuz farklı sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Ve sadece açmış olduğunuz sekme üzerindeki ses çalmaya başlayacaktır. Diğer sekmelerdeki ses siz oraya geçmedikçe çalmayacaktır.

Firefox Otomatik Duraklat Eklentisi

Otomatik duraklat isimli eklenti sayesinde diğer sekmelerinizdeki ses çıkışları otomatik olarak durdurulacaktır. Gelelim bu eklentiyi Firefox tarayıcımıza nasıl yükleyeceğimize. Firefox tarayıcınız üzerinde sağ üst kısımda bulunan hamburger sembolüne tıklamanız gerekmektedir. Ardından eklentiler kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. Arama kısmına aşağıda görüldüğü gibi otomatik duraklat yazmanız gerekmektedir.

Eklentiyi gördükten sonra tıklamalı ve ardından Firefox’a ekle butonuna tıklamanız gerekmektedir. Otomatik duraklatma özelliği bu dakikadan sonra etkin hale gelmiş olacaktır. Artık birçok sekmeyi acaba ses çalacak mı diye korkmadan açabilirsiniz. Yalnızca aktif olduğunuz sekmede ses dosyası çalacağı için görerek, direk kapatabilirsiniz. Uzantının yüklenmiş şeklini de aşağıda görebilirsiniz.

Her ihtimale karşı Firefox web tarayıcısının kendi sayfasını ve özellikleri için linki aşağıya bırakıyorum. Buradan da inceleyip, gerekli bilgileri temin edebilirsiniz.

Firefox Klavye Kısayolları

Firefox Resmi Sitesi

Bu yazımda Firefox sekmelerinde ses çıkışını otomatik durdurma işleminden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir