Exchange Üzerinde Queue Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bugün Exchange üzerinde Queue işlemine bakacağız. Peki Exchange Üzerinde Queue Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? Bunun için ilk olarak Exchange Queue Viewer içerisinde taşımak istediğimiz domain-maillerini belirliyoruz.

1 – Konsol üzerinden mailleri “Suspend” ediyoruz.

2 – Suspend işlemini yaptıktan sonra Exchange powershell üzerinden durumu kontrol edebilirsiniz. Queue sunucu bilgisi, hangi sunucu üzerinden yapılacaksa onu yazmalıyız. Exchange sunucularınızdan birisi ya da 1 tane var ise onunla yapmalısınız.

Get-Message -Queue “SUNUCUADINIZ\iskur.gov.tr” -ResultSize Unlimited

3 – Suspend edilen mailleri export etmek için aşağıdaki komutu kullanıyoruz;

Get-Message -Queue “SUNUCUADINIZ\iskur.gov.tr” -ResultSize Unlimited | ForEach-Object {Suspend-Message $_.Identity -Confirm:$False; $Temp=”C:\_KlasörAdınız\MailQ\”+$_.InternetMessageID+”.eml”; $Temp=$Temp.Replace(“<“,”_”); $Temp=$Temp.Replace(“>”,”_”); Export-Message $_.Identity | AssembleMessage -Path $Temp}

Export işlemi yapıldıktan sonra .eml uzantılı dosyaları hangi Exchange sunucu üzerinden göndermek istiyorsanız o sunucunun Exchnage Replay klasörünün içerisine bu dosyaları taşımalısınız.

Path –> C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\TransportRoles\Replay

NOT: Bu işlem yapıldıktan sonra suspend edilen mailler queue üzerinde NDR göndermeyecek şekilde “Remove (without sending NDR)” kaldırılmalıdır.

Bu işlemi tek bir mail objesi için yapmak isterseniz;

1- Mail konsol üzerinden suspend edilir.

2- Powershell ile Export edilir –> Export-Message -Identity SUNUCUADINIZ\41489\2220498092469 | AssembleMessage -Path “C:\_KlasörAdınız\MailQ\Export.eml

3 -Export edilen .eml uzantılı dosya –> Gönderimi yapacağımızı Exchange sunucunun C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\TransportRoles\Replay dizinine taşıyoruz.

Identity bilgisini tekli mail işlemlerinde queue içerisinde maili açarak bilgisini alabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Exchange Üzerinde Queue Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? İşleminden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir