ESX Hostlar CLI Üzerinden Nasıl Güncellenir?

ESX Hostlar CLI Üzerinden Nasıl Güncellenir? Günümüzde Vmware ürününü birçok şirket kullanmaktadır. Dolayısıyla birçok eklenti ya da update de beraberinde gelmektedir. Sizlere en sık yapılan esx hostların Powercli ile nasıl güncelleneceğini anlatacağız. ESX hostlarımızın tamamının aynı sürüm ve versiyona sahip olması, sorun yaşamanıza engel olacaktır.

Şimdi bu hostları Vsphere yerine kendilerine SSH yöntemi ile bağlantı yaparak CLI üzerinden nasıl güncelleştireceğinizi anlatacağız. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan konuya girelim. İlk olarak yapmanız gereken hostunuzun bulunduğu versiyon ile ilgili update paketini aşağıdaki bağlantı üzerinden indirmek olacaktır.

Buradan Versiyonunuza Göre İndirme İşlemini Yapabilirsiniz

Bu indirmeyi gerçekleştirdikten sonra update zip uzantılı paketinizi, tüm esx hostlarınızın görebileceği şekilde ortak bir datastore altına taşımalısınız. Hemen ardından yapmanız gereken işlem esx hostunuz üzerine SSH ile bağlanmak olacaktır. Ve aşağıdaki esxupdate komutları ile hostlarınızı güncelleyebilirsiniz.

~ # esxupdate -m /vmfs/volumes/DatastoreAdı/offline-bundle/metadata.zip stage
~ # esxupdate -m /vmfs/volumes/ DatastoreAdı/offline-bundle/metadata.zip update

Bu komutları host üzerinde koşturduktan sonra; ESX hostlarınızı yeniden başlatmalısınız. Ve hostlarınız artık güncel durumdadır.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir